وزارت خارجه حکومت ایران: سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران ‘ارتباطی با روابط ایران و آمریکا ندارد’

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران در این باره گفت: وزیر خارجه سوئیس امروز (شنبه) وارد تهران شد. و به اصفهان رفت اما  از روز یکشنبه مذاکراتش با مقام‌های ایرانی آغاز می‌شود.

خطیب زاده در مورد گزارش‌های منتشر شده در شبکه های اجتماعی که گفته شده است: ‌ وزیر خارجه آمریکا با وزیر خارجه سوئیس پیش از سفر به ایران تماس گرفته تا میانجیگری کند، گفت این سفر ربطی به مسایل روابط تهران  واشنگتن  ندارد و از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

خطیب زاده گفت: این سفر همزمان با یکصدمین سالگرد روابط دو کشور انجام می‌شود.

او در ادامه افزود: تماس های شتابزده وزیر خارجه آمریکا با شخصیت هایی که قصد سفر به ایران دارند مساله تازه ای نیست و پومپئو سعی میکند تا از هر طریقی این ارتباط را برقرار کند.

یادآور می شود سوئیس حافظ منافع ایالات متحده در ایران است .

خطیب زاده  تاکید کرد: قرار است ایگناسیو کاسیس با حسن روحانی و محمد جواد ظریف و چند مقام دیگر دیدار کند. گفته شده محور اصلی مذاکرات، به جز روابط دو کشور، کانال مالی سوئیس خواهد بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده پیش از سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران  در تماسی تلفنی با ایگنازیو کاسیس٬ همتای سوئیسی خود در خصوص ایران و روابط دو جانبه گفت‌وگو کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای گفته است، ما‌یک پومپئو در این تماس از تداوم نقش سازنده سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران و همچنین کمک به آزادی شهروندان آمریکایی که به ناحق توسط حکومت ایران شدند، تشکر کرد.

محمود واعظی، رییس دفتر روحانی نیز در واکنش به آنچه پیشنهاد اخیر وزیر خارجه روسیه مبنی بر آمادگی این کشور برای میانجیگری بین ایران و آمریکا خواند، گفت:‌ «ما با آمریکایی‌ها بنای مذاکره نداریم و خیلی روشن موضع‌مان را اعلام کردیم».

واعظی، افزود: «ما اعلام کردیم که اگر آمریکایی‌ها به اشتباهات خود پی بردند و فهمیدند که در قبال ایران راه غلطی را از طریق تحریم‌ها پیش رفتند، این را با شهامت اعلام کنند، بگویند ما اشتباه کردیم».

به گفته این مقام دولت ایران، تنها وزیر خارجه روسیه نبوده که این پیشنهاد را داده و کشورهای دیگری نیز برای گفت‌وگوی مستقیم میان ایران و آمریکا تلاش کرده‌اند.

در شبکه های اجتماعی نیز آمده است که سفر وزیر خارجه سوئیس برای میانجیگری بین ایالات متحده و حکومت ایران می باشد.