وزارت خارجۀ جمهوری اسلامی:از نفوذ یک جریان سیاسی، داخلی خبرداد و صدا و سیما را به “بی تقوایی” و “تخریب تیم هسته‌ای” متهم کرد

وزارت خارجه جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه ای شب گذشته (پنجشنبه ) اعلام کرد به زودی بخشی از مذاکرات هسته‌ای را که محرمانه نیست منتشر می‌کند تا به قول این وزارتخانه نشان دهد که تا چه میزان برجام و چارچوب آن ماحصل ابتکار و قدرت تیم جمهوری اسلامی است.

در بخشی از این بیانیه به «تشدید اقدامات تخریبی رسانه‌ای علیه این وزارت و تیم مذاکراتی در وین» اشاره شده که نشان از تنش‌های شدید داخلی میان حلقه‌های رقیب در درون حکومت دارد.

وزارت خارجه نوشته است که  سریال‌هایی مثل “گاندو” و مستندهایی که علیه تیم هسته‌ای جمهوری اسلامی در روزهای اخیر پخش شده ، “مستند نماهای سریالی” و “نمایش نخ‌نمای رسانه‌ای” بوده  و در ادامه از “درز” اطلاعات تحریف‌شده، تخریب و بهتان به اعضای تیمی هسته‌ای جمهوری اسلامی انتقاد تندی کرده‌است.

در این بیانیه با توسل به برخی اظهارات علی  خامنه‌ای در بارۀ گفتگوهای اتمی و “اعضای تیم” مذاکره کننده، “اقلیتی کوچک ولی پر هیاهو” و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را به “انتشار اخبار تحریف شده و مجعول” متهم می‌کند و آنان را “بی تقوا” توصیف می‌کند.

وزارت خارجه نوشته است :  «در یک بزنگاه تاریخی بر علیه خواست و منافع ملت قدم بر می‌دارند و هرآنچه در توان دارند را برای هدف قرار دادن نمایندگان ایران در رویارویی دیپلماتیک وین، به میدان آورده‌اند».

این بیانیه به جریانی اشاره دارد که «همزمان با گفت‌وگوها در وین، هرشب نمایندگان این مرز و بوم را هدف حمله‌‌های بی‌امان و ناجوانمردانه قرار داده، با “گاندو” تیم مذاکره‌کننده را جمعی نفوذی و ساده‌ لوح می‌خواند، با “فروشنده” آنان را انشاء بنویس اندیشکده‌ای خارجی به تصویر می‌کشد و در “قرارداد ۱۹۱۹” آنان را با دولتمردان خائن قاجار مقایسه می‌کند».

وزارت خارجه در این بیانیه “شبکه‌ انگلیسی‌زبان صدا و سیما” را “با اهداف کاملاً سیاسی داخلی” به “انتشار اخبار تحریف ‌شده و مجعول در خصوص محتوای گفت ‌وگوها به زبان انگلیسی مذاکره کنندگان را در برابر حریف تخریب کرده و به تلاش‌های دیپلماتیک لطمه می‌زند” و گدر بدعتی حیرت‌انگیز به جدل با مذاکره‌کنند‌گان جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد”.

در این بیانیه آمده است  که «این جریان سیاسی …….. با رانت آشکار رسانه‌ای، و ظاهرا به واسطه بغض و کینه‌ای نابجا …….کشفیات خیالی را ……… در بوق و کرنا می‌کنند و با بی تقوایی عزت سوز و در خوشبینانه ترین حالت، کم اطلاعی و ساده‌دلی بیش از حد به انتشار دروغ های شاخدار، می‌پردازد.

وزارت خارجه این جریان را “در داخل” هم پیمان و همنوای اسرائیل، “منافقین و ورشکستگان سیاسی” می‌داند که هدف آنان جلوگیری “از تکرار تجربه بهبود فضای اقتصادی و بین‌المللی ایران” است که به گمان این وزارت “تا پیش از خروج آمریکا از برجام در همه بخش‌های جامعه ایران مشهود بود”.