وزارت خزانه داری آمریکا به نهادهای مالی در مورد تهدید هایی که از سوی ایران شامل ساز و کارهای مالی شود هشدار داد

دولت آمریکا می‌گوید بانکداران و مقام‌های جمهوری اسلامی از شرکت‌های سوری مدارک جعلی و دیگر اقدامات برای دستیابی به پول استفاده کردند

وزارت خزانه داری ایالات متحده به نهادهای مالی در مورد تهدید هایی که ممکن است از سوی جمهوری اسلامی شامل ساز و کارهای مالی شود هشدار داده است.

این وزارتخانه می گوید تهران ممکن است روش هایی را برای کاستن از فشار تحریم‌ها به کار گیرد دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت ماه از توافق اتمی بین تهران- دولت باراک اوباما و ۵ کشور دیگر خارج شد. مابقی امضا کنندگان برجام در آن مانده‌اند.

دور نخست تحریم های آمریکا در مرداد ماه اجرایی شد و دور دوم نیز ۱۳ آبان باز می‌گردد.

توصیه نامه اداره نظارت بر جرایم مالی وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز یک ماه پیش از بازگشت تحریم های گسترده نفتی و مالی صادر شده است.

این توصیه نامه ۱۹ صفحه ای به روش‌هایی اشاره دارد که از منظر ایالات متحده تهران با استفاده از آنها قصد دور زدن و سوء استفاده از سیستم مالی جهانی برای حمایت از گروه‌های تروریستی توسعه برنامه موشکی نقض حقوق بشر و یا حمایت از دولت بشار اسد را دارد.

دولت آمریکا می‌گوید بانکداران و مقام‌های جمهوری اسلامی از شرکت‌های سوری مدارک جعلی و دیگر اقدامات برای دستیابی به پول استفاده کردند.

بنا به گفته معاون وزارت خزانه داری ایالات متحده در امور مقابله با تروریسم و اطلاعات مالی این توصیه نامه جزئیات دقیقی از اقدامات گمراه‌کننده ایران از جمله شرکت‌های سوری مدارک جعلی صرافی‌ها مقام‌های دولتی و بازرگانی که ظاهر مشروعی دارند برای دسترسی به پول جهت ادامه فعالیت های مخرب خود را در بر میگیرد.

وی می گوید هر کشوری که به بانک مرکزی خودش اجازه می دهد وارد فعالیت‌های گمراه کننده ای برای حمایت از تروریزم شود باید شدیداً تحت نظر قرار گیرد به ویژه که آن کشور خودش مهمترین دولت حامی تروریسم در جهان باشد.

ایالات متحده جمهوری اسلامی را در صدر فهرست دولت های حامی تروریسم قرار داده است.

ایران البته این اتهامات را رد کرده است و در عین حال می گوید برجام یک توافق بین المللی است که دولت آمریکا با نادیده گرفتن تعهدات خود از آن خارج شده و تهران حاضر نیست در مورد مسائلی مانند برنامه موشکی خود و دخالت در امور منطقه خاورمیانه وارد مذاکره با واشنگتن شود.

با این حال مقام های ایالات متحده در ماه‌های اخیر بارها و بارها جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده و در مورد تجارت با آن هشدار دادند.

وزیر خارجه آمریکا یک روز پیش انتشار این توصیه نامه وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ دو بار به موضوع ایران پرداخت یک بار در بیانیه ای تاکید کرد ایران مهمترین دولت حامی تروریسم در جهان است و بار دیگر در جریان یک سخنرانی تاکید کرد دولت ترامپ دست به کارزاری تاریخی و بین المللی برای وارد آوردن فشار سیاسی و دیپلماتیک بر جمهوری اسلامی از زده است.

یک دیدگاه

  1. همه حسابهای حکومت و عوال اسلامی ایران را مصدود و ضبط کنید پولی که از ملت ایران دزدیده شده باشه و خرج خرابکاری بخواد بشه باید مصدود و توقیف گردد درود بر امریکا

Comments are closed.