وزارت دارایی اسرائیل هشدار می دهد که طولانی شدن بحران، اقتصاد اسرائیل را متلاشی می کند

در همان حال که وزارت بهداشت اسرائیل از مردم خواسته است که همچنان در خانه بمانند، ولی طبق مقررات جدیدی که از فردا برقرار مز گردد، خروج از خانه و رفت و آمد در خیابان ها و اماکن عمومی باید با پوشیدن ماسک به روی دهان و بینی همراه باشد. با این همه، برخی آشنایان امور می گویند که اگر استفاده از ماسک طبق همه موازین احتیاطی نباشد، ممکن است نتیجه معکوس بدهد.

در اسرائیل، با آن که خروج از خانه و سفر از شهری به شهر دیگر و حتی در اورشلیم از محله ای به محله دیگر ممنوع شد، ولی هنوز افرادی که مشکل جسمی دارند و یا به دارو و آذوقه نیازمند هستند و یا جزو کارگران و کارمندان ضروری محسوب می شوند، می توانند از خانه بیرون آید. ولی از این پس، پوشیدن ماسک اجباری خواهد بود.

در شبانه روز گذشته ۹ تن بر شمار قربانیان افزوده شده و تعداد قربانیان به ۹۵ تن رسیده و همچنان بالا می رود. شمار آلودگان به ویروس از ده هزار نفر گذشته که ۱۹۱ تن به بیماری وخیم مبتلا شده اند و از این رقم ۱۳۲ تن به دستگاه تنفسی وصل شده اند. در عین حال یک هزار و ۲۳۶ نفر نیز شفا یافته اند. این رقم هر روز رشد بیشتری دارد و امیدهای جدیدی به وجود می آورد.

یکی از شیوه های درمانی که امروز (شنبه) قرار است در چند بیمارستان اسرائیل آزمایش شود، استفاده از پادتَن موجود در پلاسمای شماری از بیمارانی است که شفا یافته اند و در خون آن ها ماده آنتی ژن به وجود آمده است. پادتن ماده ای است که پس از بیماری در بدن فرد شفا یافته به وجود می آید که دارای خواص واکسن می باشد.

از سه بیمار شفا یافته خون گرفته شده و پلاسمای آن اخراج گردیده و به بدن چند تن از بیماران وخیم تزریق می شود.

هم اکنون آزمایش مشابهی در ایالات متحده و چند کشور دیگر در جریان است. ولی هنوز دقیقا نمی توان گفت که این شیوه، تا چه حد ارزش درمانی دارد.

همچنین تلاش جهانی برای یافتن واکسن و یا ساخت داروی درمان کورونا با شتاب ادامه دارد و از جمله دو آزمایشگاه اسرائیلی در این زمینه پیشرفت خوبی کرده اند و آزمایش بالینی آغاز شده است. در ایالات متحده و چین نیز تلاش های مشابه جریان دارد.

همچنین هشت کشور جهان و از جمله اسرائیل، در تلاش مشترکی، به آزمایش یک نوع دارو پرداخته اند که برای درمان برخی بیماری های دیگر به کار رفته و اکنون باید دید که تا چه حد می تواند برای درمان کورونا کار آمد باشد.

دولت هند نیز روز گذشته (آدینه) دارویی را برای آزمایش به اسرائیل انتقال داد، با این امید که سطح پزشکی بالا در اسرائیل، انجام آزمایش ها را شتاب بخشد.

وزارت دارایی اسرائیل هشدار داد که هزینه های سنگین ناشی از پیامدهای کورونا، اقتصاد کشور را به شدت به خطر انداخته و امکانات مالی دولت رو به کاهش می رود و دور نخواهد بود روزی که دولت نتواند همه هزینه های را تامین کند. اسرائیل بیش از پنج میلیارد دلار در بازار جهان اوراق قرضه فروخته و از آن استقبال خیلی خوبی شده است. خود دولت نیز بیش از بیست میلیارد دلار به این کارزار اختصاص داده، ولی پرسش عمده ای که بین کارشناسان مورد بحث و جدل است آن که تا چه حد باید در چارچوب سیاست فاصله گیری اجتماعی، از فعالیت های کسبی و اقتصادی و تولیدی در کشور کاست.

شورای عالی امنیت ملی اسرائیل همچنان به بررسی این پرسش ادامه می دهد و می کوشد برنامه جامعی برای ارائه به دولت آماده سازد. مدیرکل وزارت دارایی گفت که توصیه آن، بازگشت به روند عادی فعالیت های کنترل شده اقتصادی از پایان عید پسح، یعنی تا چند روز دیگر می باشد. همچنین پیشنهاد شده که برخی از مدارس، به ویژه برای کودکان معلول جسمی و روانی، بازگشایی شود.