وزارت کشور آلمان: در یک سال گذشته تعرض های یهود ستیزانه ۱۳ درصد افزایش یافته است

یک روزنامه آلمانی نوشت که در یک سال گذشته، حملات یهود ستیزانه در آلمان به نحو کم سابقه ای افزایش یافته است. روزنامه ولت ام زونتاگ Welt am Sonntag در این گزارش با استناد به آماری که توسط وزارت کشور در آلمان انتشار یافته نوشت که در سال میلادی گذشته (۲۰۱۹) دوهزار مورد تعرض علیه یهودیان و یا مراکز یهودی در آن کشور گزارش شده است.

در ادامه گزارش آمده است که عملیات یهود ستیزانه در آلمان، در مقایسه با سال ماقبل سیزده درصد افزایش نشان می دهد، که در آن سال هم یک هزار و هشتصد مورد تعرض به یهودیان و یا اماکن مربوط به آنان گزارش شده است.

آگاهان می گویند که این افزایش یهودستیزی از دو عامل ناشی می شود که یکی ورود بیش از یک میلیون نفر پناهجو، به ویژه از کشورهای عرب و اسلامی به آلمان است. این افراد گرایش های یهود ستیزانه را از کشور خود به آلمان آورده اند. همزمان، ورود این سیل عظیم پناهجویان شرقی، موجب تقویت گرایش های نژاد پرستانه در میان خود آلمانی ها شده است که همچنان یهودیان را نیز افراد بیگانه پنداشته و آنها را مورد حمله قرار می دهند.

در یک مورد که سال گذشته روی داد، یک عرب مسلمان اسرائیلی که باور نمی کرد در آلمان به یهودیان حمله شود، به صورت آزمایشی عرقچین یهودی بر سر گذاشت و به خیابان رفت، مورد حمله قرار گرفت و در این رابطه یک تازه مهاجر مسلمان سوری بازداشت شد.

یکی از شدیدترین حملات یهود ستیزانه حدود هفت ماه پیش (۹ اکتبر) رخ داد که در جریان آن، یک آلمانی یهودستیز به کنیسای یهودیان در شهر هاله حمله برد و قصد کشتن نمازگزاران را داشت. این حمله در یوم کیپور، روزۀ بزرگ یهودیان صورت گرفت، که معمولا نیایشگاه های یهودی مملو از نمازگزاران است. به علت قفل بودن در این نیایشگاه، فرد مهاجم نتوانست وارد تالار نماز گردد و با گلوله ماموران پلیس کشته شد.