وزارت کشور رژیم:رئیس ‌جمهوری در جریان  کامل آمار کشته شدگان آبان ۹۸ قرار داشت

وزارت کشور سخنان حسام الدین آشنا مشاور روحانی را که گفته بود روحانی در جریان آمار قربانیان ۹۸ نبوده است گفت:  رئیس ‌جمهوری در جریان  کامل آمار کشته شدگان آبان ۹۸ قرار داشت .

وزارت کشور دولت ایران با انتشار بیانیه ای در رد موضعگیری حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی تاکید کرد که این وزارت خانه درباره قربانیان آبان ۹۸  پیشتر به حسن روحانی  گزارش کامل داده‌ است.

روح‌الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور در این باره  گفته است «وزیر کشور گزارش تفصیلی و کارشناسی از علل وقوع، شرح کامل واقعه و آسیب شناسی» به رئیس جمهوری تحویل داده است.

حسام الدین آشنا در مصاحبه با ماهنامه «اندیشه پویا» از نبود آمار دقیق کشته‌های آبان ۹۸ انتقاد کرده و  گفته بود که آمار وزیر کشور از حوادث آبان‌ماه ۹۸ «روشن و قابل دفاع» نیست.

اما مشاور وزیر کشور می گوید که این ادعا کذب است و  «وزیر کشور گزارش تفصیلی و کارشناسی از علل وقوع، شرح کامل واقعه و آسیب شناسی دقیق حوادث آبان ماه و عملکرد بخش های مختلف درگیر در ماجرا را به تمامی مقامات و مسئولان ذیربط از جمله رئیس جمهوری ارائه داده است.»

پیشتر نیز صداوسیمای حکومت ایران، کشته‌شدن افراد را در آبان ۹۸ در جریان مقابله نیروهای امنیتی در دست‌کم ۹ شهر ایران پذیرفته بود. اما   حسن روحانی، اعلام کرد که «برخی توسط گلوله‌هایی کشته شدند که البته توسط پزشکی قانونی می‌توان مشخص کرد که این گلوله‌ها از آن دسته‌ای نبوده که در اختیار نیروهای نظامی قرار دارد و گلوله‌های شکاری و یا دیگر گلوله‌ها بوده است.»

اعتراضات ۱۳۹۸ ایران مجموعهٔ اعتراضات مردمی و ضد حکومتی در سراسر ایران بود. این اعتراضات به‌دنبال انجام مجدد سهمیه‌بندی بنزین در ایران و افزایش ۲۰۰ درصدی.قیمت بنزین در ۲۴ آبان ۱۳۹۸ آغاز شد. اعتراضات که عمدتاً در محلات کارگری و فقیرنشین شهری متمرکز و در ابتدا نسبتاً مسالمت‌آمیز بود، به تدریج به یک شورش خشونت‌آمیز علیه نظام تبدیل شد. نیروهای امنیتی به دستور مستقیم علی خامنه ای با شلیک به سوی سرشماری از این معترضان را قتل عام کردند و برخی دیگر را بازداشت و به زندان انداختند.

هنوز حکومت ایران آمار دقیقی از کشته شدگان این اعتراضات را منتشر نساخته است  اما خبرگزاری رویترز آمار جان باختگان را بیش از ۱۵۰۰تن اعلام کرد و شمار دیگری از شبکه های اجتماعی بیش از این تعداد اعلام کرده بودند .