وزارت کشور عراق: عملیات تعقیب و بازداشت قاتلان کنشگران در بصره را آغاز کرد

پس از انتشار خبر ترورهای زنجیره ای فعالان مدنی سیاسی، روزنامه نگاران و محققان در عراق، توسط نیروهای وابسته به حکومت ایران  مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به استان بصره رفت تا شخصا موضوع را پیگیری کند. اغلب عراقی‌ها و تحلیلگران،  شبه‌نظامیان وابسته به سپاه قدس ایران را به ترور و قتل کنشگران این کشور متهم می‌کنند.

در همین رابطه عثمان الغانمی وزیر کشور نیز از آغاز عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت قاتلان در استان بصره خبر داد.

مصطفی الکاظمی در دیدار با مقامات امنیتی و نظامی در ستاد فرماندهی عملیات بصره با تأکید بر اینکه حضور او در استان یک موضوع استثنایی است، خطاب به نیروهای امنیتی گفت: «من از شما انتظار جدی دارم که هرچه سریعتر جنایتکاران را شناسایی کنید».

نخست وزیر عراق گفت:  مدتی است گروه‌های غیرقانونی سعی در ترساندن مردم بصره دارند، او تاکید کرد که این گروه‌های مسلح برای همه عراقی‌ها تهدیدی جدی به شمار می‌آیند.

الکاظمی گفت:«بصره برای ما مهم است و ما برای حفظ امنیت آن،  الکارآمدی‌ها و شکست‌های امنیتی را نمی پذیریم ».

نخست وزیر عراق تاکید کرد که او هرگونه مداخله سیاسی در کارهای امنیتی را نمی‌پذیرد.

دو روز پیش  استان بصره شاهد اجرای برنامه امنیتی با نظارت عثمان الغانمی وزیر کشور برای پیگیری قاتلان و پرونده‌های دیگر بود.

الغانمی دستور اجرای برنامه خلع سلاح از افراد و گروه‌هایی غیر قانونی، پرونده مواد مخدر ، اختلافات قبیله‌ای و بازداشت جنایتکارانی که هنوز دستوراتی برای بازداشت آنها صادر نشده را صادر کرد.

 

نیروهای مشترک ارتش و پلیس تعداد زیادی از خودروهایی که شماره آنها اصلی نیست را توقیف کردند، که گفته شده است جنایتکاران از این خودروها برای کشتن فعالان سیاسی استفاده کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی عراق هم اکنون در چهارراه‌ها و جاده‌های اصلی بصره و مهمترین آن خیابان «التجاری» که شاهد ترور دکتر رهام یعقوب فعال سیاسی و کارشناس تغذیه، بود مستقر شدند.

دکتر ریهام یعقوب، به علت  شرکت در اعتراضات مردمی که علیه طبقه فاسد در عراق و کنترل کشور به دست شبه نظامیان وابسته به ایران آغاز شد مشهور بود، او پنج روز پیش  توسط افرادی مسلح ترور شد.

گفته شده است که همزمان افراد مسلح حامل اسلحه های تهاجمی و سوار بر موتور سیکلت به سه نفر دیگر شلیک کرده و انان را زخمی کردند .

این سومین حادثه ترور در طول یک هفته در بصره بود که در آن افرادی مسلح پس از کشتن یک فعال سیاسی چهار نفر دیگر در عملیات تروریستی جداگانه‌ای هدف قرار دادند.

ریشه اعتراضات در عراق و لبنان نارضایتی از بیکاری و فساد و اوضاع نابسامان اقتصادی است و آماج حمله معترضان نخبگان سیاسی این کشورها هستند. اما در این اعتراضات موضوع حکومت ایران نیز مطرح شده که هم از دولت‌های این کشورها و هم از گروه‌های مسلح قدرتمند این دو کشور حمایت می‌کند

قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس که توسط نیروهای آمریکایی کشته شد، پیشتر یک روز پس از شروع اعتراضات در عراق به بغداد رفت و در نشست اضطراری با مقامات این کشور گفته بود که ما در ایران می‌دانیم چه رفتاری با معترضان کنیم.