وزرای پیشین دولتهای اروپایی: ظریف باید پاسخگوی اقدامات تروریستی دیپلمات ایرانی باشد

شماری از وزرای سابق دولت های اروپایی خواستار پاسخ‌گویی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران، درباره «نقش اثبات‌شده» اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی، در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق در فرانسه شدند.

این وزرا و دیپلمات‌ها درخواست خود را در قالب یک بیانیه خطاب به شارل میشل، رئیس شورای اروپا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا و همچنین رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا و غیر عضو مطرح کرده‌اند.

این نامه را دیپلمات‌ها و مقام‌های عالی‌رتبه‌ وزارت خارجه پیشین از آلمان، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا، ایسلند، فنلاند، آلبانی، لهستان، اسلوواکی، بلژیک، لیتوانی، استونی و رومانی امضا کرده‌اند.

آنها با توجه به «نقش اثبات‌شده» اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در بلژیک که تیرماه ۹۷ به اتهام هدایت و مشارکت در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق به همراه سه متهم دیگر این پرونده بازداشت شد، پیشنهادهایی به اتحادیه اروپا و رهبران آن داده‌اند.

آنها علاوه بر تاکید بر ضرورت پاسخگویی وزیر خارجه ایران درباره فعالیت‌های تروریستی «اثبات‌شده» اسدی، نوشته‌اند که باید فعالیت‌ سفارتخانه‌ها، مراکز مذهبی و فرهنگی ایران مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

رسانه‌های آلمان در روزهای گذشته جزییات بیشتری در پیوند با پرونده اسدی ارایه داده بودند.در این گزارش سرنخ‌های تازه‌ای از افراد مرتبط با اسدالله اسدی، دیپلمات شاغل در سفارت ایران در اتریش، به دست آمده و احتمالا این افراد برای نهادهای اطلاعاتی ایران کار می‌کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، پلیس این کشور دو دفترچه یادداشت در خودروی این دیپلمات کشف کرده که در یک دفترچه دستورالعمل رمزگذاری شده ساخت بمب دستی نوشته شده و در دفترچه دیگر که شامل ۱۸۹ یادداشت است، اطلاعاتی درباره مکان‌های مختلف گردشگری و تاریخی در کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، بلژیک و هلند نوشته شده است.

اطلاعات نوشته شده در دفترچه دوم نشان می‌دهد که آقای اسدی به برخی افراد ناشناس که نام‌ ایرانی دارند، مبالغی بین ۲۵۰۰ تا ۵ هزار یورو پرداخت کرده است.

مقام‌های قضایی آلمان بر این باور هستند که افراد دریافت‌کننده پول با نهادهای اطلاعاتی ایران در ارتباط بوده‌اند و در حال تحقیق هستند که آیا آقای اسدی مسئولیت هدایت این گروه از افراد را بر عهده داشته است.

در بیانیه وزرای سابق اروپایی  همچنین بر ضرورت اتخاذ تصمیم‌های سخت‌گیرانه‌تر از سوی اروپا علیه جمهوری اسلامی که آن را رژیم «حامی تروریسم» نامیده‌اند تاکید شده است.

کاهش روابط دیپلماتیک با ایران تا وقتی که تضمین دهد که دیگر در خاک اروپا دست به فعالیت‌ تروریستی نخواهد زد، از دیگر پیشنهادات و خواسته‌های این گروه از دیپلمات‌های سابق اروپایی است.

در این بیانیه، از جمهوری اسلامی تحت عنوان «پدرخوانده تروریسم جهانی» نام برده و تاکید شده که «مقامات عالی‌رتبه» ایرانی که دستور عملیات تروریستی علیه گردهمایی مسالمت‌آمیز سازمان مجاهدین خلق در فرانسه را صادر کردند، باید تحت تعقیب و محاکمه قرار گیرند.

امضاکنندگان این نامه نوشته‌اند انتقال بمب از ایران به اتحادیه اروپا از سوی یک مقام دیپلماتیک ایرانی، ۲۳ سال پس از انفجار میکونوس در آلمان، نشان می‌دهد جمهوری اسلامی نه تنها به فعالیت‌ تروریستی خود در بالاترین سطح در خاک اروپا پایان نداده، بلکه به دنبال انجام عملیات «کشتار جمعی» در این قاره است.

این دیپلمات‌ها از رهبران اروپایی و اتحادیه اروپا خواسته‌اند که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را «سازمان تروریستی» معرفی کرده و «عوامل و مزدوران آنها را در کشورهای اروپایی محاکمه، مجازات و اخراج» کنند.

در این نامه به صراحت آمده که «اعطای پناهندگی سیاسی و تابعیت به این مزدوران در کشورهای اروپایی باید خط قرمز باشد. تجربه نشان داده این راه‌ها، ابزاری در دست رژیم ایران برای جاسوسی و تروریسم است.»

در این نامه همچنین هشدار داده شده که رهبران اروپایی باید «با هرگونه تلاش برای باج‌گیری، اخاذی و گروگان‌گیری» جمهوری اسلامی که به نوشته آنها پس از بازداشت اسدالله اسدی افزایش یافته، برخورد شود.

این بیانیه در عین حال اتحادیه اروپا را در جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در خاک این قاره ناکام معرفی کرده و از این بابت ابراز نگرانی می‌کند.

این دیپلمات‌های پیشین در عین حال به از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی اروانیوم از سوی ایران از ژانویه سال جاری اشاره کرده و آن را «نقش» توافق هسته‌ای برجام دانسته‌اند. آنها به همین علت نوشته‌اند که از هرگونه تحریم ایران از سوی اتحادیه اروپا استقبال می‌کنند.

این بیانیه در شرایطی صادر شده که وزارت خارجه ایران می‌گوید اتهام مشارکت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در طرح بمب‌گذاری همایش سازمان مجاهدین خلق، «یک دام پیچیده» است که برخی سرویس‌های اطلاعاتی طراحی کرده‌اند.

جولیو تِرزی، وزیر خارجه سابق ایتالیا، آلن ویوین، مسئول امور خارجی وزارت کشور فرانسه، ترایان باسِسکو، رئیس جمهور سابق رومانی، ادوآرد کوکان، وزیر خارجه سابق اسلوواکی، جان اِسپِلار، وزیر خارجه بریتانیا از حزب اپوزیسیون، و راسا یوکنِه‌ویچینه، وزیر دفاع سابق لیتوانی، از جمله امضا کنندگان این طومار هستند.

دولت های اروپایی در طول دهه های گذشته همواره سیاست مماشات با رژیم ایران را به کار برده اند و بیشتر جنبه اقتصادی و مراودات اقتصادی و تجاری با رژیم ایران  را در نظر گرفته اند.

باید دید که آیا دولت ها و مقام های رسمی اروپایی چه برخورد و واکنشی نسبت به حکم دادگاه اسدی خواهند داشت.