وزیران خارجه ایالات متحده و فرانسه خواهان گفتگو با همتای اسرائیلی خود و آغاز مذاکرات کاری هستند

وزیر خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن به خبرنگاران اسرائیلی گفت که بی صبرانه در انتظار موقعیتی است که با وزیر خارجه جدید اسرائیل دیدن کند و پیرامون یک رشته مسائل مورد علاقه دو کشور با وی به رایزنی بپردازد.

بلینکن روز گذشته (دوشنبه) گزینش یائیر لپید رهبر حزب “یش عاتید” به سمت وزیر خارجه اسرائیل را به وی شادباش گفته بود.

یائیر لپید نیز در پاسخ به این شادباش نوشته بود که بسیار مایل است با وزیر خارجه ایالات متحده به رایزنی بنشیند و درباره اوضاع منطقه و روابط بین دو کشور به گفتگو بپردازند.

آنتونی بلینکن که هم اکنون در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو در بروکسل حضور دارد، به خبرنگار شبکه ملی رادیو و تلویزیون اسرائیل گفت که موضوع های بیاری وجود دارد که دو کشور باید درباره آن به رایزنی بپردازند.

یائیر لپید وزیر خارجه جدید اسرائیل، در سخنان روز گذشته (دوشنبه) در دیدار با کارمندان ارشد وزارت خارجه، اهمیت دوستی و همکاری با دولت پرزیدنت بایدن را مورد تاکید قرار داد و در مورد برنامه های اتمی رژیم ایران گفت که دولت اسرائیل همانند گذشته، در آینده نیز بیشترین تلاش خود را به کار خواهد برد تا از رسیدن رژیم ایران به بمب هسته ای جلوگیری کند.

لپید همچنین به نقش خرابکارانه رژیم ایران در منطقه اشاره کرد و گفت که باید جلوی ادامه این فتنه گری ها گرفته شود.

وزیر خارجه جدید نیز مخالفت شدید اسرائیل با توافق برجام را بیان کرد و گفت هرگونه رساندن پول به رژیم ایران، موجب افزایش گستاخی آن خواهد شد.

با توجه به این سخنان، آگاهان ارزیابی می کنند که در مورد سیاست کلی اسرائیل در برابر حکومت اسلامی ایران، هیچ تغییری بین دولت پیشین و دولت کنونی وجود ندارد. مقامات حکومت ایران نیز روز گذشته (دوشنبه) گفته بودند که فرقی بین این دو دولت مشاهده نمی کنند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که همه مقامات مسئول در واشنگتن در انتظار دیدارها و رایزنی های عملی با مقامات اسرائیلی برای بحث و بررسی موضوع های مورد علاقه دو کشور و به ویژه مساله فلسطینی ها هستند.

پرزیدنت بایدن اولن شخصیت خارجی بود که برپایی کابینه جدید اسرائیل را به نفتالی بنت نخست وزیر تازه شادباش گفت.

همچنین وزیر خارجه فرانسه ژان ایو لودریان که او نیز در کنفرانس کشورهای عضو ناتو حضور دارد به خبرنگار اسرائیل گفت که وی نیز در انتظار انجام سفری به اسرائیل است تا امکان حل مشکل فلسطینی ها را از طریق برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، با رهبران جدید این کشور در میان گذارد.