وزیران خارجه ایران و روسیه، درباره حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، تلفنی رایزنی کردند

وزیر خارجه روسیه با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف به بررسی  اوضاع شمال شرقی سوریه پرداخته است

سامانه خبری رسمی وزارت خارجه روسیه  خبر داد که وزیران خارجه روسیه و ایران در یک تماس تلفنی، درباره آخرین رویدادهای مربوط به سوریه با هم گفتگو و تبادل نظر کردند. ایران و روسیه دو طرف فعال در سوریه و رویدادهای جنگی آن هستند و می خواهند مواضع یکدیگر را در برابر حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه هماهنگ سازند.

در این گزارش آمده است که  سرگی لاوروف ، وزیر خارجه روسیه با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف به بررسی  اوضاع شمال شرقی سوریه پرداخته است. سامانه روسی نوشت : “در این گفتگو، موضوعات مربوط به اوضاع در شمال شرقی سوریه مورد بحث قرار گرفت. و هر دو کشور بر این اعتقادند که ، لزوم دستیابی به ثبات پایدار و طولانی مدت در سواحل شرقی رود فرات بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه  تنها از طریق تعامل و گفتگو بین دمشق و آنکارا صورت می پذیرد.

در ادامه این گزارش امده است : همچنین گفتگو میان مقامات سوریه و نمایندگان کردهای سوریه اساس این موضوع بوده که خوشبختانه روسیه و ایران برای تسهیل این ارتباطات، امادگی خود را اعلام می کنند”.

در وب سایت وزارت خارجه روسیه  نوشته شده :”مذاکره کنندگان بر مبادله نظرات و هماهنگی رویکردهای سه کشور شرکت کننده در مذاکرات آستانه درباره سوریه به توافق رسیدند ، همچنین بر کار کمیته مشروطه در ژنو تاکید ورزیدند”.

دولت ترکیه پیشتر با  عملیات نظامی تحت عنوان چشمه صلح  به شمال شرق سوریه حمله کرد و شمار زیادی از مردم بیگناه کرد را از طریق هوا و زمین قتل عام کرد . و دولت سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال کشورش اعلام کرده است که ارتش سوریه برای مقابله با هرگونه مقابله ای آماده است.