وزیران خارجه کشورهای عرب:طرح صلح آمریکا برای صلح اسراییلی-فلسطینی باید بر اساس شناخته شدن حق فلسطینی ها باشد

محمود عباس اعلام می کند پرزیدنت ترامپ در واقع تنها به دنبال منافع اسرائیل است و به آرمان های فلسطینی توجهی ندارد.

وزیران خارجه کشورهای عرب که در همایش جامعه عرب شرکت کرده بودند و یکی از مواردی که مورد بررسی قرار دادند طرح صلح آمریکا و پرزیدنت ترامپ برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها بود اعلام داشتند که این طرح باید بر اساس محترم شناخته شدن همه آنچه که حقوق حقه فلسطینی‌ها نامیدند استوار باشد.

در بیانیه جامعه عرب خواسته شده که  طرح صلح از بازگشت اسرائیل به پشت مرزهای سال ۱۹۶۷ جنگ شش روزه جانبداری کند- برپایی کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسد و شرق اورشلیم پایتخت آنها قرار گیرد و به فلسطینی‌ها حق بازگشت داده شود به این مفهوم که هر فلسطینی که خواست به خاک اسرائیل بازگردد اجازه آن را داشته باشد.

فلسطینی ها میگویند که ۶ میلیون نفر آواره دارند که به آن ها باید حق ورود به کشور اسرائیل و اسکان در این کشور داده شود امری که اسرائیل قاطعانه آن را رد کرده و اعلام می‌دارد که این افراد که ظاهراً پناهجو یا آواره نامیده می شوند می توانند در کشورهای محل اقامت خود به ویژه که برخی از آنها کشورهای عربی می باشد اسکان دائم یابند.

همچنین بسیاری از افرادی که آواره نامیده می شوند و ساکنان نوار غزه و کرانه باختری رود اردن می‌باشند و بیش از یک میلیون نفر از آنها در کشور اردن زندگی می کنند و صدها هزار نفر دیگر از آنها در لبنان کویت عراق سوریه و دیگر امیرنشین های عربی حوزه خلیج فارس سکونت دارند اما از اعطای شهروندی به آنها خودداری می شود و کشورهای عرب اجازه ندادند که آنها در آن کشورها جذب شوند و کار پیدا کنند و به عنوان شهروند این کشور ها در آن جا ساکن باشند.

این افراد که آوارگان فلسطینی نامیده می‌شوند پس از گذشت ۷۰ سال از پس از جنگ با اسرائیل در سال ۱۹۴۸ همچنان در اردوگاه‌های پناهندگان زندگی می‌کنند و شرایط زیستی بسیار بدی را می گذرانند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در سخنان خود که روز گذشته خود در همایش وزیران خارجه کشورهای عرب طرح صلح پرزیدنت ترامپ را به شدت مورد حمله قرار داد و حتی گفت که رئیس جمهوری آمریکا به روی ما فلسطینی ها می خندد.

محمود عباس گفت که او خود از زبان پرزیدنت ترامپ شنید که با برپایی یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل موافقت دارد اما کوتاه مدتی پس از آن تصمیم گرفت که سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل سازد.

محمود عباس قطع کمک های مالی ایالات متحده به حکومت خودگردان فلسطینی را نیز مورد انتقاد شدید قرار داد.

وی همچنین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را فردی خواند که نمی توان به سخنان او اعتماد کرد.

محمود عباس نتانیاهو را متهم ساخت که قصد فرافکنی در بین فلسطینی‌ها را دارد.

وی گفت که در همان حال که اسرائیل از انتقال مبلغ کامل پول تعرفه های گمرکی به حکومت خودگردان فلسطینی خودداری می ورزد و آنچه را که حقوق ماهیانه زندانیان تروریست فلسطینی و خانواده آنها می باشد از این مبلغ کم میکند اما  به گروه حماس در نوار غزه امکان می دهد که از کشورهای عرب کمک‌های نقدی کلانی بگیرند.

اشاره محمود عباس به این واقعیت بود که امیر نشین قطر حاضر شده است که ۱۰۰ میلیون دلار کمک نقدی به گروه حماس در غزه اعطا کند.

تحلیلگران می گویند که در مجموع بیانیه وزیران خارجه کشورهای عرب در رابطه با طرح صلح پرزیدنت ترامپ چندان انتقاد آمیز و گزنده نبوده است.

در گزارش‌های پیشین  گفته شده بود که بسیاری از کشورهای عرب به فلسطینی ها توصیه می کنند که این طرح صلح را به صورت اصولی بپذیرند و برای تعیین جزئیات آن وارد گفتگو با ایالات متحده شود اما محمود عباس از مدتی پیش تماس‌های خود را با ایالات متحده قطع کرده و از گفتگو با مقام های آن کشور خودداری می ورزد.

محمود عباس اعلام می کند پرزیدنت ترامپ در واقع تنها به دنبال منافع اسرائیل است و به آرمان های فلسطینی توجهی ندارد.

2 دیدگاه‌

  1. اسرائیل نه در سرزمین خود نه در اقتدار خود نه در قداست خود (شریک ندارد) اسرائیل یگتا و بی همتاست و بنی اسرائیل فرزندان مقدس خدای اسمانها . درودو برکت بر اسرائیل درود برکت بر بنی اسرائیل

  2. آرمان فلسطین یعنی ارودگاهای تروریستی، ترویج خشونت اسلامی و کمونیستی، یعنی تروریسم، یعنی فاشیسم، یعنی قتل و ترور یعنی ترور در المپیک مونیخ، یعنی انتبه، آرمان فلسطین یعنی کشتار انسانها ی بیگناه، یعنی سیاهکل. این است معنای آرمان این جانیان بالفطره.

Comments are closed.