وزیران دفاع و امور خارجه اسرائیل در دیدار با وزیر خارجه آمریکا: باید به سیاست کوبنده علیه رژیم ایران ادامه داد

یکی از گفتگوهای مهمی که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در جریان اقامت یک روزه خود در اورشلیم انجام داد، با وزیران دفاع و امور خارجه اسرائیل بود که در آن راه های مقابله با حکومت اسلامی ایران و فتنه گری های آن در منطقه رایزنی و تبادل نظر شد.

در این دیدار، بنی گانتس که در گذشته رئیس ستاد ارتش اسرائیل بوده، بر خطرات اتمی شدن حکومت ایران انگشت گذاشت و دخالت های نظامی رژیم در کشورهای منطقه را یک خطر جدی خواند و خواستار آن شد که جامعه بین المللی برای ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه رژیم ایران اقدام کند.

در این دیدار گبی اشکنازی وزیر امور خارجه و هم پیمان گانتس در حزب آبی و سفید نیز گفت: دنیا باید خطرات رژیم ایران و نقش آن در ایجاد آشوب و بحران در منطقه را جدی بگیرد و برای رویارویی با آن به اقدامات جدی دست بزند.

آشنایان امور گفتند که گانتس و اشکنازی در مورد لزوم اتخاذ سیاست قاطع نسبت به رفتارهای رژیم ایران در منطقه، با نتانیاهو دیدگاه های مشابهی دارند

پمپئو پیش از این دیدار مشترک، گفتگوهای مفصلی با نتانیاهو انجام داده بود. آن ها در یک همایش رسانه ای مشترک، بر لزوم مهار کردن رژیم ایران انگشت گذاشتند و همچنین خاطرنشان ساختند که عادی سازی روابط بین امارات عربی متحده با اسرائیل، می تواند سرآغاز دوران تازه ای در خاورمیانه باشد و برقراری امنیت و تقویت همکاری ها را به دنبال آورد.

آگاهان می گویند که یکی از موضوع هایی که پمپئو با گانتس و اشکناری مطرح ساخت، احتمال فروش جنگنده های رادارگریز اف ۳۵ ساخت آمریکا به امارات عربی متحده بود.

تصور بر آن است که دولت واشنگتن با اجرای این درخواست موافق است. امارات، از مدتها پیش از اعلام عادی سازی روابط با اسرائیل، چنین تقاضایی را با ایالات متحده در میان گذاشته بود، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

نتانیاهو به صراحت گفته است که باید از فروش هرگونه جنگ افزارهای توازن شکن به همسایگان اسرائیل خودداری ورزید. در گزارش ها آمده بود که یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل، فروش اف ۳۵ به امارات را امری خطرناک برای امنیت اسرائیل نمی داند. ولی بنی گانتس و گبی اشکنازی که هر دو سابقه نظامی گسترده ای دارند، این کار را خطرناک می دانند.

مقامات آمریکایی تاکید کردند که همیشه مواظب حفظ برتری نظامی اسرائیل هستند، ولی فروش اف ۳۵ به امارات نیر امر مهمی است و می تواند یک عامل بازدارنده علیه رژیم ایران باشد.

برخی کارشناسان ارزیابی می کنند که توافق نهای درباره این موضوع می تواند این باشد که ایالات متحده نوعی از جنگنده اف ۳۵ را به امارات بفروشد که دارای خصوصیاتی بسیار پایین تر از نوعی باشد که به اسرائیل فروخته شده است.

اسرائیل حدود پنجاه فروند از این نوع هواپیما را سفارش داده که حدود بیست فروند آن تاکنون دریافت شده و بقیه آن تا دو یا سه سال دیگر تحویل داده خواهد شد.

آمریکاییان می گویند که ساخت جنگنده های سفارشی توسط امارات، چندین سال به درازا خواهد انجامید و در هر مرحله نیز می توان این معامله را لغو کرد.