وزیران کابینه حسن روحانی هنوز درباره سرنوشت میلیاردها دلار ارز مفقود شده پاسخی نداده اند 

رییس‌جمهوری در پی‌نوشت این نامه خطاب به وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار و رفاه اجتماعی،‌ دستور رسیدگی و پاسخگویی به این مساله را صادر کرده است

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی حکومت ایران گفت: رییس جمهوری به ۴ وزیر درباره تعیین تکلیف تخصیص ارز دولتی به شرکت ها نامه نوشته است که در این نامه به دستگاه های ذی ربط دستور داده که پاسخ دهند تخصیص ارز به شرکت ها برای واردات در چه مرحله ای قرار دارد.

عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی ایران،پیشتربا ارسال  اسامی متخلفان حوزه دریافت ارز دولتی در نامه ای به حسن روحانی خواهان  بررسی میلیارده دلار پول ارزی ناپدید شده کشور شده بود.که حسن روحانی، در پاسخ به این نامه، خواستار پاسخگویی فوری چهار وزیر کشورشده بود .

دژپسند افزود : فرآیند تخصیص و تامین ارز، واردات کالا و ترخیص و توزیع آن یک فرآیند آنی نیست و یک پروسه را طی می کند بررسی این موضوع به راحتی نیست.

وی  گفت: در حال حاضر ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور وجود دارد، در چنین شرایطی نمی توان گفت که ارز در کشور گم شده است بلکه باید در حوزه فرآیند تخصیص ارز و ترخیص کالا اطلاع رسانی دقیق صورت گرفته و شفاف سازی شود.

رییس‌جمهوری در پی‌نوشت این نامه خطاب به وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار و رفاه اجتماعی،‌ دستور رسیدگی و پاسخگویی به این مساله را صادر کرده است. و نوشته است: باید پاسخ دهید  که «چرا تخلف شده است؟»

همتی در نامه خود به حسن روحانی نوشته بود: انها فهرست افراد و مجموعه‌هایی است که  اقدام به دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی کرده اند ، اما در قبال آن کالایی به کشور وارد نکرده‌اند.

حسین میرشجاعیان،‌ مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی،‌ ۲ ماه پیش اعلام کرده بود که از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز صادراتی اختصاص داده شده، ۳۰ میلیارد دلار آن نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، پیشتر با تایید و افشای تخلفات گسترده ارزی گفته بود که عده‌ای با دریافت ارز دولتی داروهای تاریخ گذشته و به جای استنت قلب،‌ کابل برق وارد کرده‌اند. و در شرایط تحریم‌ها، ارز وارداتی را به جای دارو برای «سیگار و توتون» خرج می‌کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نامه رییس جمهور به ۴ وزیر درباره تعیین تکلیف تخصیص ارز دولتی به شرکت ها گفت: رییس جمهور در این نامه به دستگاه های ذی ربط دستور داده که پاسخ دهند تخصیص ارز به شرکت ها برای واردات در چه مرحله ای قرار دارد.

هشدار های تکراری و بدون پیگیرهر  سال کارگروه ملی مخاطرات طبیعی ایران در باره تهران  :۳ میلیون تهرانی در معرض فرونشست و فروریزش زمین قرار دارند

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی تهران گفت: بر اساس  برآوردها در شهر تهران حدود سه میلیون نفر در معرض مخاطرات ناشی از فرونشست و فروریزش زمین هستند.

علی بیت‌الهی با اشاره به اینکه «ما با دو پدیده مخاطرات زمین شناسی روبه رو هستیم که به شدت ایمنی شهری ما را تحت تاثیر قرار داده‌اند. یک پدیده فرونشست و دیگری فروریزش است که باید میان آن‌ها تفاوت قائل شویم.»

وی افزود:  از این حوادث می توان به فروریزش های میدان شهران که با آتش سوزی لوله گاز همراه بود، فروریزش خیابان پیامبر، وچند فروریزش دیگر در خیابان مولوی و.. اشاره کرد.که  بر اثر آن چاله هایی به قطر ۱۰ تا ۲۰ متر در سطح زمین ایجاد می‌شود و ناگهان منجر به ریزش ساختمان‌ها، سقوط خودروها درون چاله، آسیب دیدن خط لوله ها و می شود.»

2 دیدگاه‌

Comments are closed.