وزیرخارجه دولت بایدن:ایالات متحده برای مذاکره با رژیم ایران عجله ای ندارد و امتیازی نمی دهد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید: ایالات متحده برای بازگشت ایران به میز مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای موسوم به برجام به این کشور امتیازی نمی‌دهد.

آنتونی بلینکن که در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان حاضر شد  به  پرسش‌های نمایندگان در خصوص سیاست خارجی ایالات متحده پاسخ داد و گفت: دولت بایدن قبل از لغو تحریم‌های ایران با متحدان و شرکای خود در خاورمیانه و همچنین اعضای کنگره مشورت خواهد کرد.

آنتونی بلینکن با اشاره به این که دولت بایدن مصمم است در تمام مراحل پرونده هسته‌ای ایران مشورت کند، گفت، تاکنون هیچ تحرکی روی نداده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش برد شرمن، عضو دموکرات این کمیته در خصوص امتیازدهی به تهران برای ملاقات با طرف ایرانی گفت اطمینان می‌دهد که آمریکا امتیازی برای دستیابی به یک دیدار با ایرانی‌ها نخواهد داد.

مقام‌های دولت جو بایدن از زمان روی کار آمدن این دولت در تقریبا ۵۰ روز گذشته ضمن ابراز تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام، بارها گفته‌اند که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد تا تحریم‌های این کشور علیه تهران لغو شود، ولی جمهوری اسلامی می‌گوید که ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند تا ایران تعهداتش را اجرا کند.

طی هفته های گذشته شخصیت های مختلف سیاسی در داخل و خارج از ایالات متحده و از جمله اسرائیل با ارسال نامه های متعدد از دولت بایدن خواستند که از هرگونه سیاست مماشات و یا بازگشت احتمالی به قرارداد اتمی پیشین دوری کند.

دولت جو بایدن پیش از این به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای حضور در نشستی با نمایندگان ایران اعلام آمادگی کرده بود. اما ایران رسما اعلام کرد که در این اجلاس شرکت نمی‌کند، مگر این‌که ابتدا آمریکا تضمین دهد که بعد از اجلاس، بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند.

حسن روحانی، روز چهارشنبه گفت که ایران «هم برای (اقدامات) کلی در برابر (اقدامات) کلی آماده است؛ هم برای تعهد در برابر تعهد، و هم برای بخشی از تعهد در برابر بخشی از تعهد، و این آمریکا است که می‌تواند مسیر درست را انتخاب کند».

این سخنان روحانی در  حالی است که پیشتر علی خامنه ای هرگونه بازگشت رژیم به تعهدات برجام را منوط به لغو همه تحریم ها از سوی ایالات متحده دانسته بود.

در ادامه این نشست آنتونی بلینکن در پاسخ به این پرسش ایلهان عمر که وقتی آمریکا در توافق نیست چطور از ایران توقع دارد که به تعهداتش پایبند باشد؟، گفت، راه دیپلماسی باز است . نمی‌توانید همین‌طوری برگردید. ایرانی‌ها در این مدت از تعهداتشان فاصله گرفته‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تصریح کرد، موضوعات چالش برانگیزی وجود دارد که باید درباره آن حرف زد. برای همین هم وقتی اروپایی‌ها گفتن صحبت کنیم ما از آن استقبال کردیم ولی ایران قبول نکرده و حال توپ در زمین آنها است.

آنتونی بلینکن همچنین تاکید کرد، ما علاقه مندیم ایران را به داخل جعبه (محدودیت‌های) هسته‌ای بازگردانیم.

او اضافه کرد، به موضوع این‌گونه فکر کنید، ما با یک رشته گسترده از اقدامات ایران مساله اساسی داریم که شامل حمایت از تروریسم، برنامه موشک بالستیک که به طور فزاینده‌ای خطرناک است ، اقدامات بی‌ثبات کننده در سراسر منطقه می‌شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، یک ایران با سلاح اتمی یا با ظرفیت در آستانه گریز (هسته‌ای)، در این موارد که گفتم با مصونیتی که برای خود قائل خواهد بود، خارج از کنترل‌تر دست به اقدام خواهد زد.

آنتونی بلینکن در ادامه بار دیگر گفت، توافق هسته‌ای موسوم به برجام تا پیش از خروج آمریکا از این توافق اهداف خود را محقق کرده بود.