وزیر آموزش عالی فرانسه خواستار جلوگیری از نفوذ “چپ اسلامگرا” در مراکز آموزش این کشور شد

فردریک ویدال، وزیر آموزش عالی فرانسه ، در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که در نظر دارد تا در راستای مقابله با نفوذ «چپ اسلامگرا» در دانشگاه ها از مرکز ملی تحقیقات علمی بخواهد تا وضعیت تمامی پژوهش های آکادمیک را بررسی کند.

وی در ادامه افزود:  جریان “چپ اسلامگرا” (Islamo-gauchisme) کل جامعه از جمله دانشگاه را از درون فاسد می کند.

وزیر آموزش عالی فرانسه ، گفته است که گروهی از چهره های دانشگاهی ممکن است از عنوان و نفوذ خود برای بیان عقاید «افراطی» یا «جانبدارانه» استفاده کنند.

فردریک ویدال در ادامه گفته است که در بررسی های مرکز تحقیقات علمی فرانسه باید بین «حمایت جانبدارانه» و «پژوهش آکادمیک» تفاوت قائل شد.

اگر چه استفاده از اصطلاح “چپ اسلامگرا” در فرانسه از دیر باز  پیشینه دارد اما طی ماه‌های اخیر استفاده از آن افزایش یافته است. سر بریدن معلمی که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را به شاگردانش نشان داده بود باعث شد تا بار دیگر لزوم مقابله با “چپ اسلامگرا” در فرانسه مطرح شود. مراسم تشییع ساموئل پاتی، معلم کشته شده چند ماه پیش با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دانشگاه سوربون در پاریس برگزار شد.

مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه نیز روز گذشته(چهارشنبه)  در واکنش به درخواست فردریک ویدال از «استفاده ابزاری» از علم در مباحث عمومی ابراز تاسف کرد. این مرکز همچنین ضمن قبول مشارکت در بررسی پژوهش های علمی در فرانسه اعلام کرد که هر چند اصطلاح «چپ اسلامگرا» در مباحث عمومی استفاده می شود اما با «واقعیت علمی» سازگاری ندارد.

موضوع افراط گرایی اسلامی طی روزهای گذشته به دنبال سخنان یک معلم فلسفه بار دیگر در رسانه های فرانسه بازتاب زیادی داشت. این معلم که اکنون با محافظت پلیس رفت و آمد می کند از فضای شهر مهاجر نشین تراپ در نزدیکی پاریس انتقاد کرده بود.