وزیر آموزش و پرورش:”در تفاهم با وزارت بهداشت تصمیم به بازگشایی مدارس گرفتیم”

وزیر آموزش و پرورش  حکومت ایران اعلام کرد که “در تفاهم با وزارت بهداشت تصمیم به بازگشایی مدارس گرفتیم” برخی دروس هم  الزاماً باید حضوری برگزار شود.

محسن حاجی‌میرزایی، و زیر آموزش و پرورش در ادامه افزود: در تمام کشورهایی که بررسی کردیم از جمله اروپا و آسیای جنوب شرقی، مدارس از یک هفته گذشته باز شده است، معتقدیم هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نخواهد بود بنابراین آموزش حضوری برای ما اولویت است

این در حالی که در تحقیقی که در ‎کره جنوبی روی کودکان انجام شده مشخص شد که ‎ویروس کورونا می‌تواند تا سه هفته داخل مخاط بینی کودکان باقی بماند. این نشان‌دهنده‌ی قابلیت بالای انتقال و پخش ویروس توسط کودکان است. از این منظر بازگشایی مدارس می‌تواند تیر خلاصی به تمام تلاش‌های ‎کادر درمان باشد.

او گفت:  مسئولان وزارت بهداشت معتقدند با حفظ اصول تفاوت معنی‌داری بین وضعیت‌های مختلف نیست حتی می‌گویند در موقعیت سفید به‌دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها برای شیوع کرونا نگرانی بیشتری دارند، وضعیت‌های قرمز، زرد و سفید به‌سرعت می‌توانند به هم تبدیل شوند و توصیه مسئولان بهداشت این است در هر شرایطی سخت‌ترین پروتکل‌ها را اعمال کنیم.

اما علی رغم تاکید وزیر آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس، سعید نمکی وزیر بهداشت می گوید:  در شرایط پاندمی کورونا، عزیزترین افراد کنار و روبه‌روی ما نشسته‌اند و ممکن است بمب ویروس باشند و ما خبر نداشته باشیم.

وی افزود: از اینکه با بی‌توجهی‌ها، شاهد موج جدیدی از بیماری باشیم، نگرانم و همکاران ما هم خسته هستند و ممکن است خیلی از آنها در صحنه خدمت‌رسانی حضور نداشته باشند و نگرانم که همکارانم قربانی بی‌توجهی برخی افراد شوند.

در همین رابطه عباس آقازاده، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به ستاد ملی مدیریت کرونا، نسبت به وقوع «فاجعه انسانی» هشدار داد و گفت که دستور «بازگشایی حضوری مدارس» با شرایط همه‌گیری کورونا و وضعیت قرمز بسیاری از مناطق کشور همخوانی ندارد، باید  بازگشایی حضوری مدارس در همه مقاطع تحصیلی و مناطق کشور لغو شود.