وزیر آموزش و پرورش: «من هرگز نگفته ام که مدارس نیمه ویران سوریه با پول ایران بازسازی شود»

حاجی میرزایی افزود : «البته حتما راه را برای سرمایه‌گذاران ایرانی در بازسازی مدارس و خدمات آموزشی باز می‌کنیم.»

سخنان وزیر آموزش و پرورش حکومت که گفته بود رژیم ایران حاضر است از جیب خود هزینه بازسازی مدارس ویران شده جنگ داخلی در سوریه را تامین کند، خشم زیادی در داخل ایران برانگیخت و موجب شد که محمد حاجی میرزایی این سخنان خود را پس بگیرد و ادعا کند که اصلا چنین سخنی نگفته است. بسیاری از مدارس داخل ایران نیمه ویران است و کودکان دانش آموز، برخی در هوای باز و برخی دیگر در کپر درس می خوانند.

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، اظهارات خود را مبنی بر حمایت مالی این کشور برای بازسازی مدارس سوریه ، تکذیب کرده و گفت: مذاکرات ۲ روزه‌ در سوریه حول تبادل دانش درباره کتب درسی، مهارت آموزی و نوسازی مدارس بود. نشر خبر کذب حمایت مالی برای بازسازی مدارس سوری، نشان ناراحتی دشمنان از همکاری‌ منطقه‌ای ایران است.

حاجی میرزایی افزود : «البته حتما راه را برای سرمایه‌گذاران ایرانی در بازسازی مدارس و خدمات آموزشی باز می‌کنیم.»

حاجی‌میرزایی چند روز پیش  در جریان سفرخود به دمشق گفته بود : حکومت ایران با توجه به تجربیات ای که در زمینه بازسازی، بهسازی، نوسازی و تجهیز واحدهای آموزشی دارد اعلام امادگی  خود را برای بازسازی تمامی مدارس سوریه اعلام می کند.

این در حالی است که به گفته رییس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس ایران، «۳۰ درصد» مدارس ایران به «تخریب و بازسازی» نیاز دارند.

و هم اکنون نیز کودکان مناطق زلزله زده کرمانشاه و هم چنین سیل زده سیستان و بلوچستان مدرسه ای برای اموزش ندارند .