وزیر ارتباطات ایران می گوید: فیلترینگ منقرض خواهد شد ولی در شرایط کنونی عده‌ای اجازه نمی‌دهند

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه افتتاح پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات در مشهد، اعلام کرد که  از انقراض فیلترینگ‌ در کشور می توانیم سخن بگوییم، ولی نمی دانم چه زمانی با این واژه خداحافظی خواهیم کرد.

او در پاسخ به سوال خبرنگاران که چه کسانی اجازه نمی‌دهند با واژه «فیلترینگ» خداحافظی کنیم، گفته است «از لگوی میکروفون‌تان که آرم رسانه ملی است، می‌توانید بپرسید».

صدا و سیمای  جمهوری اسلامی که از آن به عنوان “رسانه ملی” نام می‌برند، از نهادهایی است که طی دو سال گذشته علیه جهرمی شکایت کرده است. جهرمی سال گذشته  به اتهام عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله بستن فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها به دادسرا احضار شد.

اینترنت در حکومت  ایران طی یک دهه اخیر همواره با اختلالات و محدودیت‌های شدید روبرو بوده است تا جایی که سازمان گزارشگران بدون مرز اسفند ۹۸ «شورای عالی فضای مجازی» در ایران را جزو ۲۰ نهاد دولتی و غیردولتی مطرح کرد که بدترین کارنامه را در سرکوب سایبری دارند.

این شورا که با دستور مستقیم علی خامنه ای  تاسیس شده و متولی اصلی تصمیم‌گیری درباره اینترنت است، از روش‌هایی چون «کنترل اینترنت و گزینشی کردن دسترسی‌ها، فیلتر کردن وب‌سایت‌های خبری و اپلیکیشن‌‌هایی مانند تلگرام، سیگنال، واتس‌اپ، فیس‌بوک و توئیتر» برای سرکوب سایبری استفاده می‌کند.

بیشتر شبکه‌های اجتماعی در ایران برای عموم فیلتر شده‌اند، در حالی که مقامات ارشد جمهوری اسلامی از این شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.