وزیر اطلاعات: آمریکا را تشویق کردیم حاکمیت اسرائیل بر گولان را تائید کند

بلندی های گولان یک نقطه استراتژیک است و بر سراسر خاک اسرائیل تسلط دارد

وزیر اطلاعات اسرائیل گفت که دولت اورشلیم ایالات متحده را تشویق می کند که حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت بشناسد. این ناحیه سوق الجیشی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ از سوریه گرفته شد و اسرائیل با تصویب قانونی آن را رسما به خاک خود ضمیمه کرد. ولی تا کنون هیچ کشوری این اقدام را مورد تائید قرار نداده است.

ییسرائل کاتس وزیر اطلاعات و ترابری امروز (پنجشنبه) در یک مصاحبه رادیویی تائید کرد که اسرائیل می کوشد ایالات متحده را تشویق کند که پس از به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، اکنون انضمام بلندی های گولان را نیز به رسمیت بشناسد.

چند تن از اعضای کنگره آمریکا نیز طرحی در این زمینه تهیه کرده و قصد دارند آن را از تصویب مجلس نمایندگان بگذرانند.

بلندی های گولان یک ناحیه بسیار مهم سوق الجیشی است که بر سراسر خاک اسرائیل تسلط دارد و حضور نیروی بیگانه در آن جا، امنیت اسرائیل را سخن به خطر می اندازد.

پیشنهاد ییسرائل کاتس به ایالات متحده در حالی صورت می گیرد که حکومت ایران می کوشد حضور نظامی خود در سوریه را همیشگی کند و این امر موجب نگرانی اسرائیل شده که قاطعانه اعلام داشته هرگز اجازه نخواهد داد نیت رژیم ایران عملی گردد.

ییسرائل کاتس ابراز خوش بین کرد که دولت پرزیدنت ترامپ در ماه های آینده در این زمینه تصمیم بگیرد.

وزیر اطلاعات اسرائیل به خبرگزاری رویترز نیز گفت که ایالات متحده به چند اقدام شجاعانه دست زده و با به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر گولان می تواند آن را تکمیل کند. وی گفت: دولت آمریکا از برجام خارج شد، و اورشلیم را به رسمیت شناخت واکنون باید تسلط اسرائیل بر گولان را نیز تائید کند.

ییسرائل کاتس وزیر اطلاعات و ترابری

آگاهان نظامی با استناد به ده ها راکت که توسط سپاه قدس از سوریه به سوی گولان پرتاب شد، گفتند که اگر این حمله موشکی از بلندی های گولان علیه خاک اسرائیل انجام می گرفت می توانست فاجعه بار باشد و این در حالی که از خاک سوریه به سوی گولان، آسیبی وارد نساخت.

در دهه گذشته رشته گفتگوهایی برای رسیدن به صلح با سوریه برگزار شد که پرزیدنت حافظ اسد پدر رئیس جمهوری کنونی سوریه نه فقط بلندی های گولان را طلب کرد، بلکه خواهان تسلط بر بخشی از خط مرزی و حتی قسمتی از دریاچه کینرت در شمال اسرائیل شد. گفتگوهای صلح پیش از آن که به نتیجه ای برسد متوقف گردید.

وزیر اطلاعات اسرائیل در گفتگو با خبرگزاری رویترز افزوده گفت که تائید حاکمیت اسرائیل بر گولان، می تواند همچنین جواب کوبنده ای به زیاده خواهی های رژیم ایران در سوریه باشد.