وزیر اطلاعات اسرائیل، برای نخستین بار، از احتمال حمله نظامی به تاسیسات اتمی و موشکی ایران سخن می‌گوید

وزیر اطلاعات اسرائیل گفت که اگر توافق خوبی در مذاکرات کنونی ایالات متحده با رژیم ایران به دست نیاید، اسرائیل ناچار خواهد شد به عملیات نظامی روی آورد. اِلی کُوهن وزیر اطلاعات گفت که جنگنده های اسرائیلی به آسانی قادرند خود را بر فراز ایران برسانند.

این نخستین بار است که یک مقام مسئول اسرائیلی، این چنین آشکار از احتمال حمله نظامی اسرائیل به هدف جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران سخن به میان می آورد.

نخست وزیر اسرائیل و وزیر دفاع و همچنین رئیس ستاد کل ارتش و دیگر دست اندرکاران همیشه به این  گفته بسنده کرده بودند که “اسرائیل از امنیت شهروندان خود در برابر تهدیدهای اتمی و موشکی رژیم ایران دفاع خواهد کرد”.

الی کوهن وزیر اطلاعات این تهدید خود را در زمانی بیان می‌کند که رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) و همچنین «مئیر بن شبات» دبیر شورایعالی امنیت ملی اسرائیل در واشنگتن به سر می برند و در گفتگو با همتایان آمریکایی خویش می کوشند ایالات متحده را از رسیدن به یک توافق بد با رژیم ایران باز دارند.

سخنان الی کوهن نشان می‌دهد که اسرائیل تا چه حد از روند مذاکرات در وین بیم دارد و نگران است که ایالات متحده در آستانه اعطای امتیازاتی به رژیم باشد که هم عمر آن را طولانی‌تر خواهد کرد و هم به آن رژیم امکان خواهد داد در برنامه‌های اتمی و موشکی خود، به پیشرفت ادامه دهد.

دولت پرزیدنت بایدن در حالی ممکن است بخش مهمی از تحریم ها را بردارد که وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا در روزهای اخیر بارها تاکید کرده‌اند که فتنه‌گری‌ های رژیم ایران یک خطر جدی محسوب می‌شود و نباید در برابر آن کوتاه آمد.

همچنین، سپاه پاسداران برای دومین بار با قایق های تندرو در خلیج فارس به عملیات تحریک آمیزی علیه ناوگان دریایی آمریکا در آن ناحیه دست زده است که نشان می‌دهد سپاه پاسداران، در برابر آمریکا تعهدی را نخواهد پذیرفت که موجب محدودیت‌های نظامی و تسلیحاتی رژیم ایران شود.

گیلعاد اِردان، سفیر اسرائیل در واشنگتن و سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، نیز در سخنانی از خطرات فزاینده رژیم ایران سخن گفت و به دولت پرزیدنت بایدن یادآور شد که کوتاه آمدن در برابر چنین رژیمی، امنیت اسرائیل و منطقه را سخت به خطر می‌اندازد.

وزیر اطلاعات اسرائیل در سخنان خویش به صراحت گفت که ادامه برنامه‌های اتمی و موشکی رژیم ایران، منطقه را بیش از هر زمان دیگری به جنگ نزدیک‌تر می سازد.

بسیاری از تحلیلگران نیز بر این باورند که اگر دولت پرزیدنت بایدن در برابر رژیم ایران کوتاه آید، بروز جنگ اجتناب ناپذیر خواهد شد.

سفیر اسرائیل در واشنگتن گفت که این وظیفه جامعه جهانی است که نگذارند رژیم ایران با ادامه برنامه‌های تسلیحاتی، بیش از این امنیت منطقه و جهان را به خطر اندازد. سفیر اسرائیل گفت که دنیا باید به دخالت های نظامی رژیم ایران در کشورهای منطقه پایان دهد و از ادامه تعرضات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن که مزدوران رژیم ایران هستند جلوگیری کند.

در رابطه با گفتگوهای پنهان که هم اکنون بین جناح نظامی رژیم ایران با دولت عربستان جریان دارد، و رژیم ایران وجود آن را انکار می کند، آقای منشه امیر، سردبیر رادیو پیام اسرائیل و تحلیلگر امور خاورمیانه، در یکی از مصاحبه‌های خود  ابراز عقیده کرد که سپاه پاسداران با این تلاش ها دو هدف را دنبال می‌کند. نخست اینکه رژیم ایران می خواهد با ابراز دوستی و وعده های فریبنده، رژیم عربستان را از پیوستن به جنگ احتمالی علیه رژیم ایران باز دارد. در گذشته بارها گفته شده که اگر اسرائیل قصد حمله به تاسیسات اتمی رژیم ایران را داشته باشد، عربستان اجازه خواهد داد که جنگنده های اسرائیلی از فراز خاک آن کشور خود را به ایران برسانند، در غیر این صورت، مدت پرواز آن‌ها دست کم دو ساعت بیشتر خواهد شد.

هدف دوم  ِ تلاش کنونی نظامیان رژیم، آن است که نگذارند دولت ریاض به پیمان ابراهیم بپیوندد و همانند امارات و بحرین، با اسرائیل صلح کند و این کشور را به رسمیت بشناسد.