وزیر اطلاعات اسرائیل نیز همانند نتانیاهو، با فروش جنگنده های اف – ۳۵ به امارات عربی متحده مخالف است

رسانه های اسرائیلی گزار می دهند که یکی از چهره های پرنفوذ دولت نتانیاهو نیز با فروش جنگنده های رادار گریز آمریکایی از نوع اف – ۳۵ به امارات عربی متحده مخالف است و این در حالی که به گفته برخی آشنایان امور، یکی از علل تصمیم امارات برای برقراری روابط عادی با اسرائیل، منتفی ساختن چنین مخالفتی بوده است.

در گزارش ها آمده است که الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل نیز بر این باور است که مجهز شدن امارات، به عنوان یک کشور عربی، به پیشرفته ترین جنگنده های جهان به نام اف -۳۵ ممکن است در شرایط ویژه ای که قابل پیش بینی نیست، امنیت اسرائیل را به خطر اندازد.

الی کوهن که به احتمال زیاد در یک همایش غیرعلنی سخن می گفت، از جمله اظهار داشت: «اسرائیل این موضوع را با اعضای کنگره آمریکا در میان خواهد داشت و خطرات این گام را برای آن ها تشریح خواهد کرد و توضیح خواهد داد که فروش این پیشرفته ترین جنگنده رادار گریز آمریکایی به یک کشور عربی، ممکن است امنیت اسرائیل را به خطر اندازد».

این وزیر اسرائیل دو هفته پیش در یک همایش رسانه ای گفته بود که از تصمیم ایالات متحده در این زمینه ناآگاه بوده، ولی روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت که نتانیاهو این جریان را از پیش می دانست.

دفتر نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به پرسش گفته بود که اسرائیل از فروش هرگونه جنگ افزار به کشورهای عرب که جنبه توازن شکن داشته باشد، مخالف است.

برخی کارشناسان نظامی اسرائیل گفته اند که این معامله، تهدیدی علیه امنیت اسرائیل نخواهد بود، بلکه به عکس، موجب بازدارندگی حکومت ایران در مورد تعرض احتمالی به امیرنشین ها خواهد شد.

مقامات ارشد امارات گفتند که درخواست خرید اف – ۳۵ از ایالات متحده را از مدت ها پیش مطرح ساخته اند.

ایالات متحده نیز گفته است که از هرگونه اقدامی که توازن دفاعی اسرائیل را برهم زند خودداری خواهد ورزید.

ارزیابی می شود که ایالات متحده بالاخره با فروش نوع ابتدایی اف – ۳۵ به امارات موافقت خواهد کرد که فاقد پیشرفته ترین نوآوری های تکنولوژی می باشد، ب