وزیر اطلاعات فاش ساخت : عامل اصلی هماهنگ کننده ترور فخری‌زاده از ایران خارج شده است

محمود علوی، وزیر اطلاعات حکومت ، درباره “عامل اصلی تدارک” عملیات کشته شدن  محسن فخری‌زاده، در سخنانی تازه گفت این فرد پیش از این عملیات از ایران خارج شده بود و اکنون تحت تعقیب است.

یادآور می شود که وی پیشتر گفته بود که عامل تدارک عملیات کشتن فخری‌زاده، از اعضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است؛ با این حال او روز گذشته(یکشنبه ) گفت این فرد از «کارکنان اخراجی» نیروهای مسلح بود

علوی باز هم مشخص نکرد که فرد مورد اشاره در کدام یک از نیروهای مسلح حکومت  فعالیت داشته است.

محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه تسلیحاتی موشکی و هسته‌ای جمهوری اسلامی، روز جمعه هفتم آذر ماه در آبسرد دماوند، در جریان یک حمله کشته شد.

تاکنون مقام‌های امنیتی و رسانه‌های حکومتی، روایت‌های مختلف و متناقضی از چگونگی کشته شدن او ارایه کردند.

این در حالی که هیچ فرد یا گروهی مسئولیت کشتن فخری‌زاده را بر عهده نگرفته، اما مقام‌های حکومت ایران  در این مدت اسرائیل را مسئول کشته شدن فخری‌زاده معرفی کرده‌اند.

علوی پیشتر گفته بود وزارت اطلاعات «دو ماه قبل» از کشته شدن فخری‌زاده هشدار داده بود که در چه نقاطی در حال جمع‌آوری اطلاعات هستند و پنج روز قبل از این حادثه نیز هشدار داده بود که دشمن برنامه کشتن فخری‌زاده در این نقطه “آبسرد دماوند” را دارد.

وزیر اطلاعات در ادامه افزود: هم فخری‌زاده از نیروهای سپاه پاسداران بود و هم فردی که «کار تدارکات اولیه تروی فخری‌زاده را انجام داد از اعضای نیروهای سپاه پاسداران  بود»، اما وزارت اطلاعات اجازه ندارد در حوزه نیروهای سپاه کار اطلاعاتی کند.

او گفت: «از نیروهای مسلح (سپاه پاسداران ) خواستیم نماینده‌ای معرفی کند تا در مورد احتمال انجام عملیات علیه فخری‌زاده کار کنیم اما قبل از اینکه نماینده‌ای معرفی شود، این اتفاق کشته شدن فخری‌زاده اتفاق افتاد».

این اظهارات علوی با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد.

علی خضریان، نماینده مجلس نیز از طرح سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات درباره اظهارات اخیرش درباره برنامه هسته‌ای خبر داد.

وی در ادامه افزود:  «مقرر شد این سوال در کمیسیون تخصصی یعنی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رسیدگی شده و مشخص شود علت اظهارات وزیر اطلاعات در این باره چه بوده و چرا او درصدد جبران اظهارات برنیامده است».

خضریان گفت: طرح احتمال تولید سلاح هسته‌ای در این اظهارات وزیر اطلاعات نقض سیاست‌های کلی حکومت ایران  و در مخالفت با فتوای خامنه‌ای درباره حرام بودن تولید سلاح هسته‌ای بود و منجر به ایجاد هزینه سیاسی برای نظام شد.

وزیر اطلاعات در همان برنامه تلویزیونی گفته بود خامنه‌ای «فتوا داده‌ است که سلاح هسته‌ای حرام است اما اگر گربه را در گوشه‌ای گیر بیندازند، ممکن است رفتارش با وقتی که گربه آزاد است فرق کند و اگر ایران را به آن سمت هل بدهند دیگر تقصیر ایران نیست.»

جمهوری اسلامی تاکنون دلیل صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را یک فتوای خامنه‌ای در این زمینه اعلام می‌کرده، اما بر أساس این اظهارات علوی، این فتوا می‌تواند در مواقعی نادیده گرفته شود.

در واکنش به این اظهارات علوی، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که سخنان محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، مبنی بر اینکه اگر ایران تحت فشار قرار گیرد ممکن است به سمت تولید سلاح هسته‌ای پیش برود، «بسیار نگران کننده» است.