وزیر اقتصاد رژیم: اگر به معاهدات بین المللی ضد پولشویی نپیوندیم، زیان سنگین متحمل می شویم

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد گفت :  در بحث اف.ای.تی.اف ما چندین بار درخواست تمدید کردیم که موافقت کردند، اما این بار به ما هشدار دادند که این آخرین مهلت است و دیگر قابل تمدید نیست

وزیر اقتصاد در حکومت ایران هشدار داد که پذیرفتن عضویت معاهدات مبارزه با پولشویی و تروریسم، به سود حکومت ایران است که اگر از آخرین فرصت موجود استفاده نکند، امکان عضویت در آن را از دست می دهد و رژیم ایران در لیست سیاه قرار می گیرد و منافع مالی و اقتصادی آن شدیدا زیان خواهد دید.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد گفت :  در بحث اف.ای.تی.اف ما چندین بار درخواست تمدید کردیم که موافقت کردند، اما این بار به ما هشدار دادند که این آخرین مهلت است و دیگر قابل تمدید نیست.

وی افزود : زمان واقعی ما برای تعیین تکلیف این موضوع کمتر از چهار ماه است، زیرا یک ماه پیش از اجلاس اصلی، نشست مقدماتی تشکیل می شود که ما باید گزارشی از کار را قبل از اجلاس مقدماتی ارایه کنیم تا در آنجا بررسی شود.

دژپسند گفت : طبیعی است که اگر در مهلت تعیین شده این کار انجام نشود، به صورت خودکار وارد بلک لیست می شویم که برای خروج از بلک لیست باید “برنامه اقدام” بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت تری در آن مطرح شود.

ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در این رابطه گفت: دانشگاه و جامعه حقوقی، مراجع شایسته اظهار نظر و بحث درباره مسائل حقوقی مهم از جمله لوایح گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، اف‌ای‌تی‌اف (FATF)است.

گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، اف‌ای‌تی‌اف، پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای ششمین بار با تعلیق موقتی اقدامات تقابلی علیه ایران موافقت کرده اما تاکید کرد که این آخرین بار است که به جمهوری اسلامی ایران چهار ماه دیگر فرصت داده تا تکلیف خود را در قبال لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی مشخص کند.

مخالفان اجرایی شدن این لوایح معتقدند که درصورت اجرایی شدن این لوایح  هم امکان “دور زدن” تحریم‌های ایالات متحده بسیار کم می‌شود و هم راه “کمک رسانی مالی” به گروه های تروریستی حماس و حزب‌الله لبنان بسته خواهد شد.