وزیر اقتصاد: دولت برای تامین کسر بودجه و مخارج به مبالغ نجومی نیاز دارد که باید از مردم بگیرد

وزیر اقتصاد حکومت ایران گفت: دولت برای اجرای برنامه های اقتصادی و بیرون رفت از ورشکستگی اقتصادی کنونی و به هدف اجرای برنامه های آبادانی ضروری، به مبلغ نجومی یک هزار تریلیون تومان پول نیاز دارد که چنین مبلغی را تنها می توان از امکانات نقدینگی خود مردم ایران و جذب آن تامین کرد.

رژیم ایران اکنون مدتی است به فروش سهام نهادهای دولتی به مردم پرداخته تا شاید بتواند پول هایی را که در دست شهروندان قرار دارد به سوی خود بکشد و آن را برای تامین کسری بودجه دولت هزینه کند.

فرهاد دژپسند، افزود:  اگر ایران بخواهد به رشد اقتصادی معقولی برسد باید حداقل ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان”هزار تریلیون تومان” سرمایه بخش دولتی، عمومی و خصوصی داشته باشد، و باید بتواند این حجم نقدینگی را از دریای خروشان منابع مالی و نقدی مردمی جذب کند.

وی گفت: حجم نقدینگی این کشور را در حال حاضر ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان است  و از تزریق۴۰۰ هزار میلیارد تومان در قالب سهام عدالت به بازار سرمایه و نیز عرضه شرکت‌ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی در بورس برای جذب نقدینگی در اختیار مردم قرار داده می شود.

دژپسند خبر داد که حجم دارایی‌های دولت این کشور ۷ هزار هزار میلیارد تومان برآورد شده که ۲۰ درصد آن معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان قابل واگذاری است که البته با انجام تجدید ارزیابی به رقم آن افزایش خواهد یافت.

دژپسند گفت که برای واگذاری بخشی از املاک دولت، امسال بورس مستقل املاک و مسکن راه اندازی می‌شود چون که باید در سال جاری خورشیدی ۶۱ هزار میلیارد تومان از محل عرضه املاک دولتی در این بورس کسب درآمد شود.

صندوق بین‌المللی پول در تازه ترین گزارش خود ضمن ابراز نگرانی از تاثیر سقوط قیمت جهانی نفت بر رشد اقتصادی کشورهای تولیدکننده، برآورده کرده که رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی به منفی ۶ درصد برسد.