وزیر اقتصاد فرانسه میگوید تحریم‌های آمریکا علیه ایران فرصتی است برای اروپا تا نهادهای مالی مستقل خود را داشته باشیم

پنج کشور باقی مانده در برجام و ایران دوم مهرماه از ایجاد یک ساز و کار ویژه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و حفظ توافق هسته ای خبر داده بودند

برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه گفته است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران فرصتی است برای اروپا تا نهادهای مالی مستقل خود را داشته باشد.

به گزارش رویترز وزیر اقتصاد فرانسه که در کنفرانسی در اسلواکی صحبت می‌کرد اظهار داشت من متقاعد شدم که نتیجه این بحران با ایران فرصتی است برای اروپا تا موسسات مالی مستقل خود را داشته باشد تا ما بتوانیم با هر کسی که میخواهیم تجارت کنیم.

وی تصریح کرده است واشنگتن نمی‌تواند تصمیم بگیرد که آیا ما مجاز به تجارت با ایران هستیم یا نه به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای ۶ قدرت جهانی با ایران موسوم به برجام دونالد ترامپ از بازگشت تحریم های ایران خبر داده بود.

این در حالی است که پنج کشور باقی مانده در برجام و ایران دوم مهرماه از ایجاد یک ساز و کار ویژه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و حفظ توافق هسته ای خبر داده بودند.

قرار است این ساز و کار در جریان اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران تجارت با تبادلات مالی و بانکی با تهران را امکانپذیر کند.

بر پایی نهاد مالی ویژه برای ادامه داد و ستد با ایران پس از بازگشت تحریم های اقتصادی واشنگتن پیشتر نیز مطرح بود.

از سوی دیگر دونالد ترامپ هشدار داده هر فرد و کشوری که تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کند با واکنش شدید ایالات متحده مواجه خواهد شد.

آقای ترامپ معتقد است توافق اتمی نه تامین کننده منافع ملی آمریکاست و نه جلوی دستیابی نهایی ایران به سلاح هسته ای را گرفته و نه  مانع از مسائلی مانند حمایت از تروریسم و فعالیتهای مخرب و یا توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی شده است.

به دنبال خروج آمریکا از برجام تا کنون یک مرحله از تحریم های آمریکا اجرا شده است و قرار است مرحله دوم یعنی تحریم های نفتی و بانکی از ۱۳ آبان ماه به اجرا گذاشته شود مقام‌های آمریکایی می‌گویند به دنبال بازگشت تحریم‌های آمریکا همه شرکت‌های بزرگ تصمیم گرفتند که از ایران خارج شوند.