وزیر امنیت داخلی: اسرائیل در حال حاضر به طور مستقل علیه رژیم ایران اقدامی نخواهد کرد

عومر بِرلو، وزیر امنیت داخلی اسرائیل

در واکنش به احتمال بروز درگیری نظامی بین اسرائیل و ایران به دلیل حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت، وزیر امنیت داخلی اسرائیل، عومر بِرلو، امروز (پنجشنبه) گفت که در مرحله کنونی، اسرائیل ترجیح می‌دهد عملیات احتمالی علیه رژیم ایران، در رابطه با حمله پهپادی علیه کشتی بازرگانی مرسر استریت، به صورت مشترک و با همکاری ایالات متحده، بریتانیا و کشورهای دیگر صورت گیرد. ولی در همان حال، نباید احتمال اقدام مستقل توسط اسرائیل را از نظر دور داشت.

وزیر امنیت داخلی اسرائیل که این مطلب را افشا کرد، عضو کابینه محدود امنیتی – سیاسی دولت اسرائیل می باشد که این گونه مسائل را مورد بحث و تصمیم گیری قرار می‌دهد.

این سخنان، با ارزیابی رادیو پیام اسرائیل همخوانی دارد که روز گذشته نوشته بود “در حال حاضر اسرائیل به اقدام نظامی مستقل علیه رژیم ایران و در واکنش به حمله به کشتی، دست نخواهد زد. ولی اگر از پیامد فعالیت ها ناخشنود باشد، ممکن است به صورت مستقل نیز وارد عمل شود.”

بیشتر بخوانید: نفتالی بنت در دیدار از سپاه شمال اسرائیل: به تعرض رژیم ایران واکنش کوبنده‌ای نشان خواهیم داد

«عومر بِرلو» که با رادیو ملی اسرائیل گفتگو می‌کرد، افزود که رژیم ایران به خوبی از قدرت پاسخگویی اسرائیل آگاهی دارد، ولی در حال حاضر اسرائیل ترجیح می‌دهد در چارچوب همکاری با ایالات متحده و کشورهای دیگر، عملیاتی را مورد بررسی قرار دهد.

این مقام اسرائیلی گفت که به گمان وی، حمله موشکی روز گذشته از خاک لبنان، با جریان کشتی ارتباطی ندارد. ولی اسرائیل یک بار دیگر نشان داد که اگر مورد تعرض قرار گیرد، واکنش آن کوبنده خواهد بود.

در گزارش دیگری آمده است که دو مقام بلندپایه اسرائیلی روزگذشته با خانم وندی شرمن معاون وزیر خارجه ایالات متحده دیدار کردند و درباره مسائل مربوط به ایران و برخی رویدادهای دیگر منطقه‌ای، به تفصیل با او به رایزنی پرداختند.

دکتر ایال خولاتا که در هفته‌های اخیر به دبیری شورای عالی امنیت ملی اسرائیل منصوب شده، همراه با خانم «شیمریت مئیر»، مشاور امور امنیتی در دفتر نخست وزیری، دیدگاه‌های اسرائیل را یک بار دیگر در اختیار این مقام ارشد آمریکایی قرار دادند.

این دیدار در چارچوب تلاش گسترده اسرائیل از هنگام آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت بایدن به هدف روشن ساختن مواضع اسرائیل در برابر رژیم ایران و امور اتمی و موشکی بوده است.