وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید که اروپا برای حفظ برجام به سیستم پرداخت مستقل از آمریکا نیاز دارد

وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید که اگر اتحادیه اروپا خواستار نظارت برجام است به سیستم پرداخت مستقل از آمریکا نیاز دارد.

وزیر امور خارجه آلمان با اعلام این موضع در یادداشتی در روزنامه اقتصادی آندز بلاد که قرار است امروز منتشر شود افزود به همین دلیل ضرورت دارد که خودمختاری اروپا را با ایجاد کانال های پرداخت مستقل از آمریکا تقویت کنیم.

در این ارتباط بر ضرورت یک صندوق پولی و سیستم مستقل اروپایی تاکید کرد.

وزیر خارجه آلمان همچنین نوشت: هر روز که توافقنامه هسته ای با ایران به قوت خود باقیست  بهتر از بحران انفجار گونه ای است که می تواند خاورمیانه را تهدید کند.

وزیر خارجه آلمان  پیشتر هشدار داده بود که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند خاورمیانه را بیش از پیش بی ثبات سازد و نیروهای تندرو را در منطقه تقویت کند.

آلمان همراه با بریتانیا- روسیه- چین و فرانسه و اتحادیه اروپا با انتقاد از خروج آمریکا از برجام در روز ۱۸ اردیبهشت همچنان از توافقنامه هسته ای با ایران حمایت می کند و به دنبال یافتن راه حل هایی برای ادامه روابط اقتصادی خود با تهران به رغم  مجازات های احتمالی آمریکا هستند.

آمریکا مسلط بر سیستم پولی جهان است و آلمان می گوید اروپا باید سیستم بانکی خودش را درست کند اما ابتدا  باید دید که این کار چقدر به طول خواهد انجامید و اگر آمریکا با آن موافقت کند می‌تواند موفقیتی داشته باشد یانه؟

اروپا که میپوشد هم از توبره و هم از آخور بخورد ولی قدرت آمریکا آنگونه است که این اجازه را تا به امروز به آلمان و اروپا نداده است.

کشورهای اروپایی بارها از ایران خواستند که به رغم خروج آمریکا از برجام به مفاد توافقنامه پایبند بماند و قول دادند که ضمن کم کردن اثرات تحریم های آمریکا شرکت های خود را به ادامه روابط تجاری با ایران تشویق کنند ولی می‌بینیم اکثر شرکت‌های اروپایی مثل توتال- زیمنس -مرسدس  حاضر به پذیرش ریسک معامله با ایران نیستند و از مجازات های احتمالی آمریکا وحشت دارند.