وزیر انرژی اسرائیل: جمھوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته ای به شش ماه زمان نیاز دارد

یووال اشتاینیتز،‌ وزیر انرژی اسرائیل،‌ می‌گوید جمھوری اسلامی برای تولید مواد شکاف‌پذیر کافی برای یک سلاح هسته‌ای به حدود شش ماه زمان نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز نوشته این دامنه زمانی حدودا دو برابر آن‌ چیزی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا،‌ اشاره کرده بود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته هشدار داد که رژیم ایران تا رسیدن به آماده سازی مواد اولیه برای ساخت بمب اتمی تنها چند هفته فاصله دارد.

او همچنین با بیان اینکه ایالات متحده «مایل به بازگشت» به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام است، افزود اما بازگشت به برجام و توافق با ایران به شرطی است که به همکاری خود با متحدان و شرکای آمریکا بر سر توافقی «طولانی‌تر و مستحکم‌تر» که در برگیرنده سایر مسائل است، ادامه دهد.

اسرائیل و کشورهای عربی خواهان در نظر گرفته شدن خواسته های آنها در مذاکرات آتی میان ایران و ایالات متحده و اروپا می باشند.

در همین باره امروز سناتور ارشد جمهوریخواه جیم آینهوف نیز طی یادداشتی در مجله فارن پالسی به نمایندگی از هم حزبی های خود چهار شرط را برای مذاکرات آینده با رژیم ایران عنوان کرد و آشکارا اعلام رد که کنگره اجازه نخواهد داد جو بایدن به برجام بازگردد.

اسرائیل طی روزهای گذشته بارها مخالفت و نگرانی خود را از بازگشت ایالات متحده به برجام اعلام نموده و بر این مسئله تاکید دارد که در صورت بازگشت به برجام و یا توافقی که در آن خواست های اسرائیل در نظر گرفته نشود این کشور گزینه حمله نظامی را در نظر دارد و برای آن کاملا آماده است.

رژیم ایران با هرگونه پیش شرط برای بازگشت ایالات متحده به توافق اتمی مخالف است و آن را رد کرده است.