وزیر انرژی اسرائیل: رژیم ایران کمتر از دو سال تا بمب هسته ای فاصله دارد. چنین اجازه ای را نباید داد

وزیر انرژی اسرائیل: رژیم ایران کمتر از دو سال تا بمب هسته ای فاصله دارد. چنین اجازه ای را نباید داد

یک مقام ارشد دولتی در اسرائیل گفت که رژیم ایران ممکن است بزودی غنی سازی اورانیوم را از سطح پائین کنونی که سه ممیز شش دهم درصد است، به بیست درصد برساند و از آن هنگام به بعد، رسیدن به اورانیوم با غنای هشتاد و نود در صد کار دشواری نیست. کاربرد اورانیوم غنی شده در سطح هشتاد در صد ساخت بمب هسته ای می باشد – و این همان هدفی است که رژیم ایران از هنگام آغاز برنامه های اتمی خود قصد دارد به آن برسد.

دکتر یووال اشتاینیتس وزیر انرژی که در گذشته وزیر سیاست های راهبردی بود و با پرونده رژیم ایران آشنایی تنگاتنگی دارد، امروز (سه شنبه) در یک مصاحبه رادیویی گفت که کشورهای مسؤول جهان باید در یک اقدام مشترک جلوی حکومت ایران را بگیرند و مانع از اجرای نیت های آن شوند.

اشتاینتس گفت که اگر رژیم ایران به غنی سازی بیست درصدی روی آورد، در ظرف مدت کوتاهی خواهد توانست اورانیوم هشتاد درصدی نیز بسازد و آنگاه تا تولید بمب هسته ای فاصله چندانی نخواهد داشت و جامعه بین المللی نمی تواند در برابر چنین وضعی سکوت کند.

موضوع روی آوردن به اورانیوم بیست درصدی، هنوز به طور رسمی توسط مقامات رژیم ایران اعلام نگردیده، ولی در یک سال اخیر چند بار چنین امکانی توسط برخی از مقامات حکومت عنوان شده است. روی آوردن به غنی سازی بیست درصدی، یک گام آشکار برای خروج از برجام تلقی خواهد شد و آنگاه موجب برانگیخته شدن خشم جهانی خواهد گردید.

دکتر اشتاینیتس توضیح داد که اگر غنی سازی در سطح سه ممیز شش درصد باشد، برای رسیدن به غنای هشتاد درصدی، باید چهل بار روند غنی سازی تکرار شود. ولی هنگامی که ایران اورانیوم بیست درصدی داشته باشد، برای رسیدن به هشتاد درصد باید فقط پنج بار این روند را تکرار کند.

او یادآور شد که به موجب برجام، رژیم ایران همه تاسیسات اتمی خود را دست نخورده نگاه داشته و در کوتاه مدت می تواند همه آن ها را راه اندازی کند و یا به بازدهی کامل برساند.

وزیر انرژی در واکنش به کاهش تعهدات رژیم ایران در چارچوب برجام، در این مصاحبه رادیویی گفت: رفتارهای کنونی رژیم ایران ثابت می کند که انتقادها و اعتراض های اسرائیل پیش از امضای برجام تا چه حد بجا بوده است. اشتاینیتس گفت که در واقع، اسرائیل تنها کشور جهان بود که در آن هنگام فریاد اعتراض را علیه برجام بلند کرد و گفت که این توافق نامه، به برنامه های رژیم ایران به ساخت بمب هسته ای پایان نمی دهد.

او گفت که تعهد حکومت ایران در چارچوب برجام، تنها ده سال است و از این مدت چهار سال آن گذشته است.

ایران می گوید که موفق به ساخت نسل هشتم سانتریفوژها شده که سرعت آن چندین برابر نسل اول و نسل های بعدی می باشد – و این، زمان رسیدن رژیم ایران به اورانیوم غنی شده در سطح هشتاد درصد را بسیار کوتاه تر می سازد.

مصاحبه گر به وزیر اسرائیلی گوشزد کرد که علت اقدام حکومت ایران آن است که ایالات متحده از برجام خارج شده و کشورهای اورپایی نتوانسته اند تحریم های آمریکایی را خنثی کنند و بنابراین، ایران حق خود می داند که به اقدامات یک جانبه دست بزند. دکتر اشتاینیتس در پاسخ گفت: آن ها همیشه به دنبال فرصتی بوده اند تا به برنامه های اتمی بازگردند و حتی اگر در برجام بمانند، شش سال دیگر مجاز خواهند بود به برنامه های اتمی باز گردند.

وزیر انرژی ارزیابی کرد که رژیم ایران در شرائط کنونی تا رسیدن به بمب هسته ای دو سال فاصله دارد. ولی اگر به غنی سازی بیست درصدی روی آورد، این فاصله به کمتر از یک سال کاهش خواهد یافت و ایالات متحده و اسرائیل نمی توانند چنین اجازه ای به رژیم ایران بدهند

2 دیدگاه‌

  1. اسرائیل حق داره در آرامش و امنیت زندگی کنه۰ همین که پاکستان که یک کشور جهان سومی و متحجر اسلامی ھست و بمب اَتم داره کافیه۰ اَگر آنها به ایران بمب ھدیه کنند، چه میشود؟ آیا میدانستید که یک بمب اَتم به سرقت رفته و یا گُم شده و تا حالا ھنوز پیدا نشدہ؟

  2. بجای هزینه کردن برای بمب اتم وجنگ افروزی درمنطقه وجهان باید رژیم پلید ایران بفکر خود ملت گرسنه وفلاکت زده ایران باشد ونه ساخت بمب اتمی یا موشکهای دوربرد که منطقه را نا امن کرده است.

Comments are closed.