وزیر بازرگانی ژاپن گفت:این کشور آماده می شود تا واردات نفت ایران را از سر بگیرد

وزیر بازرگانی ژاپن به خبرنگاران گفت این کشور آماده می شود تا واردات نفت ایران را از سر بگیرد

ژاپن در ماه های گذشته از میزان واردات نفت از ایران کاسته بود و در مواردی نیز خرید نفت را متوقف کرده بود.

وی به  خبرنگاران گفت ایالات متحده برای ارائه معافیت‌ها به موضوع استقبال در تامین مالی انرژی و پیامدهای آن در شرکتهای ژاپنی توجه کرده است.

وزیر اقتصاد بازرگانی و صنایع چاپ در عین حال افزوده از نزدیک با واشنگتن تبادل نظر خواهد کرد وی می گوید البته تصمیم گیری  با شرکت‌های خصوصی در ژاپن است اما بر پایه این تصمیم فعلی این شرکت‌ها به احتمال زیاد آماده می شوند تا واردات نفت خام ایران را از سر بگیرند.

اما جزئیاتی از مقدار واردات ارائه نکرد.

او گفت من نمی توانم در مورد مقدار واردات نظری بدهم.

وی  از میزان معاملات ژاپن با ایران خودداری کرد و گفت این موضوع به مذاکرات آینده بستگی دارد ایالات متحده دور دوم تحریم های برچیده شده در پی توافق هسته ای را از روز دوشنبه از سر گرفته است.

دولت ترامپ در بهار گذشته از توافق اتمی خارج شد و تمامی طرف‌های دیگر در برجام باقی ماندند اروپا از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد.

از سوی دیگر واشنگتن می گوید به دنبال توافق تازه با جمهوری اسلامی است که مسائل گسترده ای را در نظر بگیرد و تنها به برنامه اتمی که به برنامه موشکی و فعالیت‌های ایران در منطقه حمایت از تروریسم و مسائل دیگر بپردازد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گفت به خاطر فشارهای آمریکا بیش از ۲۰ کشور تاکنون خرید نفت از ایران را متوقف کردند و این امر باعث کاهش صادرات نفتی ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز شده است.