وزیر بهداشت از مردم گله کرده گفت: «در خانه بمانید و از سفر رفتن خودداری ورزید»

سعید نمکی گفت: شیوع ویروس کرونا در روزهای آینده به اوج می رسد و ایران هفته نسبتا سختی را پیش رو دارد

وزیر بهداشت، سعید نمکی مردم ایران را متهم ساخت که با دولت همکاری نمی کنند و با بی اعتنایی نسبت به دستورات بهداشتی، به جای آن که در خانه بمانند، به دنبال تعطیلات اجباری ادارات و مدارس و اماکن عمومی به سفرهای خارج از شهر دست می زنند و بدین سان موجب شیوع هرچه بیشتر ویروس می شوند.

این گله مندی در حال عنوان می شود که خود حسن روحانی گفته بود که هیچ شهری را به قرنطینه مبدل نمی کند و هیچ اداره یا نهادی را تعطیل نمی کند. ولی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شمار نخستین نهادهایی بودند که ترجیح دادند از ترس کورونا، در مجلس حاضر نشوند.

وزیر بهداشت در هشدار خود خطاب به مردم، از جمله گفت: «یکی از دلایل شیوع ویروس کرونا در کشور، جابجایی مردم و سفر خانواده‌ها در روزهایی است که همه مراکز آموزشی و بسیاری از ادارات تعطیل یا دورکار شده‌اند. به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت این سفرها را عامل مهمی ‌در انتقال کرونا دانست و گفت که “سراسر کشور در وضعیت افزایش ابتلا” قرار دارد و این وضعیت تا هفته‌های آینده هم احتمالا ادامه دارد».

سعید نمکی گفت: شیوع ویروس کرونا در روزهای آینده به اوج می رسد و ایران هفته نسبتا سختی را پیش رو دارد.

وزیر بهداشت از مردم خواست به سفرهای بین شهری نروند تا شاید نمودار رو به افزایش سرایت بیماری کرونا، تا حدی روند نزولی بگیرد. اما پیگیری‌های دویچه وله فارسی از شهرهای شمالی ایران همچون رشت در استان گیلان و رامسر در استان مازندران، نشان می‌دهد خلاف انتظار و توصیه‌های وزارت بهداشت و تاکید بر خارج نشدن از منزل و کاهش سفر، طی چند روز گذشته، شهرهای شمالی با سیلی از مسافران مواجه شده‌اند. این مسافران در مناطق مختلف شهرهای شمالی از جمله در بازارهای محلی که مرکز تجمع عمومی است هم حضور فعال دارند.

سعید نمکی ادعا کرده گفت: « با کاهش سفرها و ترددهای غیرضروری، ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی می‌توان تا ۸۰ درصد از انتقال و سرایت ویروس کرونا جلوگیری کرد».

رسانه های خبری در ایران نوشتند که در ساعات پیش از ظهر امروز (آدینه) ترافیک سنگینی در بسیاری از جاده های اصلی در اطراف شهرهای بزرگ ایران دیده شده است.

حکومت ایران همچنین به شهروندان توصیه کرده است که حتی الامکان از سفر به کشورهای خارجی نیز خودداری ورزند. ده ها تن از ایرانیانی که به کشورهای دیگر سفر کرده اند، حامل ویروس کرونا تشخیص داده شده اند.