وزیر بهداشت با استناد به آمار غیر قابل اعتماد، ادعا می کند که کورونا در مرحله کاهش است

وزیر بهداشت با استناد به  اماری که در مورد صحت آن ها تردید وجود دارد می گوید: از ۱۸ روز پیش، توانستیم آمار مبتلایان کرونا را ۵۳ درصد کاهش دهیم

حکومت مدت دوهفته است که شمار قربانیان را کمتر اعلام می کند و حالا وزیر بهداشت در همین باره می گوید :تا امروز که ۱۸ روز از مراحل فاصله گذاری اجتماعی می‌گذرد توانستیم آمار کیس‌های مبتلا به کووید۱۹ را تا ۵۳ درصد کاهش دهیم.

سعید نمکی گفته که  همچنین در آمار مرگ و میر ناشی از کرونا نیز توانستیم مرگ‌هایمان را به یک سوم ۱۸ روز قبل برسانیم.

وزیر بهداشت ادعا کرد که  تدورس دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از جمهوری اسلامی ایران بابت فعالیت‌هایش در این زمینه تشکر کرده ،وی علت  این تشکررا  بابت غربالگری بیش از ۷۰ میلیون نفر جمعیت کشور که تاثیرات بسیار مهمی در کاهش بیماری و شکستن حلقه انتقال و مرگ و میر‌ها در کشور داشته دانست.

نمکی گفت:  اینکه توانستیم در شرایط تحریم‌ها به این موفقیت در کنترل بیماری دست پیدا کنیم بسیار افتخار می‌کنیم. ما از سازمان بهداشت جهانی خواستیم تحریم‌های ظالمانه که به عنوان یک حلقه تنگ برای اقتصاد کشور و بخش سلامت کشور است شکسته شود و این در این روند سازمان تاثیرگذار باشد.

در این میان، شماری از رسانه‌های آذربایجان‌شرقی در انتقاد از خفقان و سانسور شدید  توسط حکومت در این استان گله کردند و اعلام کردند: به دلیل اطلاع‌رسانی از شیوع کرونا تحت فشار قرار گرفته‌ایم

این رسانه‌های محلی از شکایت‌های متعدد دانشگاه علوم پزشکی تبریز علیه این رسانه‌ها به اتهام تشویش اذهان عمومی خبر دادند و نوشتند: «مدیریت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، رسانه‌هایی را که اقدامات این دانشگاه زیر سئوال می‌برد را به اتهام تشویش اذهان عمومی تحت فشار قرار داده است.

سایت نصر نیوز در این باره نوشته :  «محمدحسین صومی رئیس دانشگاه تبریز در هفته‌های اخیر که به شیوه‌های مختلف تلاش داشته است جریان اطلاع رسانی بحران کرونا را با فشار علیه رسانه‌های مستقل محدود کند».

نصر نیوز در ادامه تاکید کرد که «شکایت از رسانه‌های منتقد و دارای هویت در حالی انجام می‌شود که در شرایط کنونی رسانه‌ها در مسیر فرهنگ سازی و همچنین تقدیر از تلاش‌های کادر درمانی گزارش‌ها، تصاویر و ویدیوهای متعددی منتشر کرده‌اند».