وزیر بهداشت: به سپاه توصیه کردیم پروازها به چین متوقف شود. مقام ارتشی: «از پایان دی از کورونا آگاهی داشتیم»

یک مقام ارتشی در ایران به خبرنگاران گفت که ارتش از همان مرحله اول شیوع ویروس کورونا در چین به خطرات آن واقف بوده و با توجه به توصیه های سازمان بهداشت جهانی به اقدامات لازم در پادگان های ارتشی دست زده بود. با این همه، در روزهای اخیر فاش شده که شماری از سربازان و فرماندهان رده های مختلف نیز در دو ماه اخیر در شمار قربانیان کورونا بوده اند.

از سوی دیگر، سعید نمکی وزیر بهداشت فاش ساخت که وزارتخانه تحت سرپرست او از همان روزهای اول خواستار شده بود که پروازهای ایرانی به چین متوقف شود. ولی این پروازها به مدت هفته های متوالی و حتی چند ماه همچنان ادامه یافت و کورونا را در ابعاد گسترده تری وارد ایران کرد.

در گزارش های پیشین تائید شده بود که وزارت بهداشت خواستار توقف آمد و شد هوایی بین ایران و چین شده بود. ولی به دستور سپاه پاسداران این پروازها همچنان ادامه یافت. رادیو پیام اسرائیل در گزارشی در این زمینه گفته بود که سپاه به علت نیاز خود به واردات قطعات جنگی از چین، از قطع پروازهای شرکت ماهان بین دو کشور جلوگیری کرد.

پرسش در آن است که اگر فرماندهان ارتش، به ادعای خود، از خطرات بروز کورونا در همان مراحل اولیه آگاه بوده اند، چرا مقامات غیرنظامی حکومت ایران از همان هنگام به تدابیر و تمهیدات لازم برای آماده ساختن کشور و کاهش دادن ابعاد فاجعه اقدام نکردند؟

حکومت در آن هنگام، خبر روز کورونا در ایران را از آگاهی مردم به دور داشت و حتی یک نمایش گسترده در چندین شهر ایران برای تشییع جنازه قاسم سلیمانی برگزار کرد که صدها هزار نفر در آن شرکت کردند و بی تردید، این امر یکی از علل گسترش سریع ویروس در سراسر ایران بود.

همچنین آغاز شیوع کورونا از شهر قم و زیارتگاه های آن جا از آگاهی مردم به دور نگاه داشته شد و روحانیون دولتی با بسته شدن این امکان هفته های متمادی مخالفت ورزیدند که این خود نیز، یکی از علل گسترش کورونا در سراسر ایران و حتی “صادرات” آن به کشورهای همسایه بود.

سعید نمکی وزیر بهداشت در پاسخ به انتقادهای بسیاری که از عملکرد وزارتخانه او در رسانه ها و شبکه های اجتماعی انتشار یافته استف گفت: «از همان اواخر دی ماه که شیوع بیماری در چین اعلام شد، ما خواستار لغو پروازها مستقیم به چین شدیم».

مسعود نیلی معاون پیشین رئیس جمهوری در مقاله ای در روزنامه “دنیای اقتصاد” از عملکرد وزیر بهداشت در این زمینه انتقاد کرده بود و اکنون سعید نمکی در همان روزنامه به او پاسخ داده و از جمله می گوید که وی از همان اول خواهان توقف پروازها شده بود.

در همین زمینه، مسئول هماهنگ کننده ارتش در کلیپی که در شبکه های اجتماعی قرار گرفت، گفت که ارتش از ۲۹ دیماه پیش بینی کرده بود که کورونا ممکن است به ایران نیز برسد و از آن هنگام به تدابیر لازم پرداخت.

او گفت: «به دنبال دریافت این اطلاعات از سازمان بهداشت جهانی، به نیروهای خود دستور دادیم آمادگی لازم را برای رویارویی با آن عملی سازند و در نیروهای چهارگانه ارتش هم بدنبال دیگر نیروهای مسلح، قرارگاه مربوطه را برپا ساختیم»

پرسش در آن است که چرا نهادهای غیرنظامی حکومتی نیر به تدابیر لازم دست نزدند و از جمله، راهپیمایی نمایشی ۲۲ بهمن را به راه انداختند.

بخشی از سخنان هماهنگ کننده ارتش را می شنویم