وزیر بهداشت حکومت از انتشار ویروس جهش یافته ایرانی در سراسر کشور خبر داد 

سعید نمکی،وزیر بهداشت حکومت از انتشار ویروس جهش یافته ایرانی در سراسر کشور خبر داد  و در نشست با خبرنگاران در پاسخ به وجود گونه «ایرانی» ویروس کرونا، وجود این گونه جهش‌یافته را رد نکرد و ادعا کرد که هنوز “جهش داخلی قابل توجه” رخ نداده است.

نمکی در ادامه افزود: «هنوز جهش داخلی قابل توجه که آن را به عنوان جهش ملی اعلام کنیم نداریم، اما هر لحظه ممکن است در گوشه‌ای از کشور دچار جهش جدید ویروس شویم.»

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که  وزارت بهداشت دو روز پیش  در گزارشی اعلام کرد ۱۱ استان کشور آلوده به ویروس جهش‌یافته‌ای است که برای اولین بار در بریتانیا مشاهده شد.

گفتنی است ، تاکنون بیش از صد نفر در ایران به این گونه مبتلا شده و دست‌کم هشت نفر نیز جان خود را در اثر ابتلا به آن از دست داده‌اند.

ویروس کرونا از یک سال پیش که به یک همه‌گیری جهانی دامن زد تاکنون چند بار جهش داشته است. علاوه بر گونه‌ای که اولین بار در کنت در بریتانیا مشاهده شد، در حال حاضر از دست‌کم دو گونه جهش‌یافته دیگر نیز گزارش‌هایی منتشر شده است: گونه آفریقای جنوبی و گونه‌ای که در کالیفرنیای آمریکا آغاز شده است.

یادآور می شود که گونه بریتانیایی قدرت و سرعت بیشتری برای سرایت دارد، اما هنوز ثابت نشده است که از ویروس کرونا مرگبارتر است.

آمار رسمی کل مبتلایان به کرونا در ایران، تاکنون به یک میلیون و ۶۲۳ هزار و ۱۵۹ تن و مجموع جان‌باختگان به ۵۹ هزار و ۹۸۰ تن رسیده است.

در ادامه این خبر محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان از افزایش ۴۵ درصدی مرگ ‌و‌ میر ناشی از کرونا در این استان نسبت به هفته گذشته خبر داد.

وی افزود:  ساده‌انگاری مسئولان محلی و ملی می‌تواند القاکننده عدم رعایت پروتکل‌ها باشد.

علیرضا رئیسی نیز گفته است که ساده‌انگاری مسئولان درمانی کشوری و استانی ، هیچ «توجیه منطقی» ندارد.

گفته شده است که وضعیت وضعیت کرونا در استان خوزستان بحرانی است و تائید شیوع ویروس جهش‌یافته در این منطقه ، موجب شده است که مقامات استانی در طول یک هفته گذشته حداقل سه بار از ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست تعطیلی و قرنطینه کامل این استان را بدهند،  درخواستی که تاکنون با آن موافقت نشده است.

همچنین سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نیز  از کمبود پرستار در بیمارستان‌های اهواز و تکمیل تخت‌های آی‌سی‌یو در بیمارستان‌های اهواز خبر داد و گفت که تخت‌های عادی خالی نیز به تعداد کم و انگشت‌شمار وجود دارد.