وزیر بهداشت حکومت اسلامی: «ما فقط توصیه می کنیم، اجرای برنامه مبارزه با کورونا در اختیار ما نیست»!

سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت روحانی

در واکنش به انتقادهای شدیدی که علیه عملکرد وزارت بهداشت رژیم و شخص حسن روحانی در رابطه با کورونا مطرح می شود، سعید نمکی وزیر بهداشت گفت که راهکارهای ارائه شده از جانب او جنبه توصیه دارد و قدرت و وظیفه اجرای مسئولیت ها، خارج از حیطه توانایی و اختیارات وزارت بهداشت می باشد.

گفت: «ما قدرت اعمال پروتکل‌ها را نداریم و این امر در دست ما نیست و ما اجازه اجرای آنرا نداریم».

این سخنان، نشان دیگری از ناتوانی دولت حسن روحانی برای رسیدگی به یک بحران شدید پزشکی و درمانی است که جان ده‌ها هزار نفر ایرانی را به خطر انداخته است.

سعید نمکی، در ادامه سخنانش افزود: «درست است که بنده مسئولیت ستاد مبارزه با کرونا را برعهده گرفته‌ام، اما ما در وزارت بهداشت کارمان توصیه است و اجرای آن‌ها نه با ماست و نه در توان و قدرت ما قرار دارد».

نمکی گفت: «با کمبود امکانات بهداشتی مثل ماسک روبرو هستیم. معلوم نیست ماسک ها و مواد ضدعفونی در کشور به کجا می رود»!

نمکی در ارتباط با اقلام اهدایی از سوی کشورهای دیگر به ایران افزود: «از وزارت امورخارجه خواهشمندیم  اقدام کند و نگذارد در جاهای دیگر، این هدایا احتکار و در بازار سیاه به فروش برسند».

پیشتر نیز برخی از چهره‌های سیاسی در داخل ایران خواستار واگذاری مدیریت بحران شیوع کرونا در ایران از وزارت بهداشت به سطحی بالاتر شده بودند.

همزمان، مدیریت آستان معصومه قم، به تصمیم شورای تامین استان برای ضد عفونی کردن حرم و نماز جمعات به شدت انتقاد و اعلام کرده که مانع از این کار خواهد شد.

گفتنی است قم مرکز اصلی شیوع کورونا در سراسر ایران بوده است.