وزیر بهداشت حکومت ایران  “صریحا ” هشدار داده است که ممکن است یک خیزش مردمی در راه باشد

سعید نمکی پس از غیبت طولانی در ستاد مبارزه با کورونا ، در مصاحبه با رسانه های داخلی حکومت  پرده از علت غیبت اش برداشت و گفت: «من مدت‌ها جلوی دوربین نیامدم، چون به شدت تحت فشار بودم. فشار برای برداشتن محدودیت‌ها، بازگشایی مراکز اقتصادی و حملاتی که به من و دیگر مسئولان و خدمه بهداشتی شده است. دلم شکسته شده است  و هم عصبانی؟

سعید نمکی در متن سخنان انتشار یافته اش، گفته است: ما میدانستیم بازگشایی‌ها آمار ها را بالا میبرد اما این جهل ما نبود ، این ضعف اقتصاد ما بود که ما را به زانو درآورد.  اگر بیشتر از این به ما فشار بیاید من هم مجبورم حرف هایی بزنم که خارج از اندیشه بعضی ها است.

نمکی  از عدم توجه به مشکلات معیشتی مردم انتقاد کرده و گفته تنها ۳۰ درصد از بودجه یک میلیاردی وعده داده شده برای رسیدگی به معضلات دوران کرونا را دریافت کرده است.

نمکی گفته است: تهیدستان به علت بدی معیشت شان بزودی طغیان می کنند.

سعید نمکی افزود: وزیر بهداشت که باید به سلامت مردم بپردازد ، در دوگانه معیشت و سلامت،قرار گرفته و  باید به معیشت بیش از سلامت می پرداخت. جای وظایف عوض شده است.

در کورونا وزیر بهداشت باید می نشست پروتکل بنویسید چگونه بازار و کسب و کار را باز کنیم  بجای بستن باید باز کنیم .باید ما در باره اقتصاد ایران می نوشتیم ؟؟

او افزود:  ما مردم بیچاره ای داریم که زیر پله زندگی می کنند و اگر کار نکنند نمی توانند زندگی کنند.دولت هم با خزانه خالی نمی تواند به آنها کمک کنند

او تایید کرد که به گزارش نیروهای امنیتی مردم از فقر و تهیدستی  رو به سمت طغیان می برند ؟ این موضوع جدی است باید به این طغیان رییس جمهوری و دولت و نیروهای نظامی و امنیتی  باید به معیشت مردم و عدم شکل گیری این خیزش فکر کنند .

او گفت :  در مثالی از کمک دولت  انگلیس به مردم گفت: در بریتانیا دولت به دانشجوها کمک می کند

اما من اینجا نمی توانم به یک کسی که تنها یک دکه دارد و یا راننده تاکسی و یا فردی که چک های عقب افتاده دارد و قصد خودکشی دارد، بگویم کار نکند، تا کورونا نگیرد. مجبورم به او بگویم کار کن تا نمیری، وظیفه وزارت بهداشت اقتصاد نیست ، این را باید اقتصاددانان کمک کنند

این را باید کسانیکه که اقتصاد ایران را مدیریت می کنند به طغیان معیشتی در راه کمک کنند نه من که وظیفه ام حفظ سلامت جامعه است.

وزیر بهداشت در حالی این سخنان را مطرح می کند که در روزهای اخیر ایران، بویژه تهران شاهد افزایش شدید موارد ابتلا به کرونا و بالا رفتن آمار مرگ و میر بر اثر آن بوده و علت برگزاری این نشست نیز همین منحنی صعودی بوده است.

سعید نمکی به ندادن بودجه کافی برای تامین سلامت مردم ، از آنچه که  قرار بود در اختیار بخش سلامت قرار گیرد انتقاد کرد و در یک مقایسه با تمهیداتی که سایر کشورها برای شهروندان خود انجام داده‌اند گفت: «آمریکایی‌ها ۱۱۱ میلیارد دلار فقط برای بخش سلامت هزینه کردند و این به جز چند هزار میلیارد دلار است که برای معیشت خرج کردند. انگلیسی‌ها ۲۰ میلیارد برای بخش سلامت هزینه کردند. ما از یک میلیارد دلار که مقام معظم رهبری فرمودند، زیر ۳۰ درصد را فقط دریافت کردیم».

این در حالی که رژیم ایران تلاش می‌کند همه مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را به گردن تحریم‌های آمریکا بیاندازد. اما  بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان درون نظام بارها گفته اند که بخش عمده مشکلات اقتصادی و خزانه خالی ایران ناشی از فساد گسترده در درون کشور است.

و دلیل دیگرش نیز، حکومت در تلاش است تا برای پایداری و ادامه قدرت اش در جهان هزینه‌ای نجومی برای برنامه تسلیحاتی، اتمی و حمایت از متحدان خود در منطقه می‌کند. مجموعه این عوامل باعث شده دولت ایران بودجه‌ای بسیار نازل برای تامین معیشت دهک‌های بسیار پایین جامعه در نظر بگیرد که کفایت حداقل معیشت آنها را نیز نمی‌کند.

نمکی در بخشی از سخنان خود از وضع اقتصادی اسفناک سیستم درمانی ایران گفته که بیشترین ضرر اقتصادی را کرده است: «بیمارستان‌های دانشگاهی از درآمدهای اختصاصی‌شان فقط ۱۵ درصد درآمد دارند، در حالی‌که ۶۰ تا ۷۰ درصد مخارج را باید از این درآمد بگذرانند. ما بیشترین ضرر جانی و مالی و حیثیتی را دادیم.»

وی در ادامه از دادن ” اطلاعات و آمار غلط” به مقام‌های ارشد نظام انتقاد کرده و گفته: « گلایه من این است که وقتی به مقام‌های ارشد نظام آدرس غلط می‌دهیم، تصمیم‌گیری‌ها غلط از آب در می‌آید. دیگر نمی‌توانم بگویم که پرسنل من آلوده می‌شوند. گلایه من این است که چرا زبان من به عنوان وزیر بهداشت در برابر یک مرجع عالی رتبه کند بشود، به علت استناد به برخی واژه‌های غیرکارشناسی».