وزیر بهداشت رژیم  فاش ساخت : شمار زیادی از متخلفان  در سازمان غذا و دارو به اتهام تخلفات ارزی بازداشت شدند 

سعید نمکی، گفت: «عده‌ای تخلفاتی در این حوزه انجام داده‌اند که در حال پیگیری آنها هستیم و در این رابطه شوربختانه  برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی هم کرده‌اند.»

وی افزود:  فعالیت‌های متخلفین از سه الی چهار ماه پیش تحت نظر مامورانی بوده که به صورت چراغ خاموش درباره تخصیص ارز و مصرف آن تحقیق کرده‌اند.

دارو و تجهیزات پزشکی از شمول تحریم‌های آمریکا خارجند، اما مقام‌های وزارت بهداشت حکومت می‌گویند به دلیل تحریم‌های بانکی قادر به خرید دارو نیستند.

نمکی گفت: ما قبلا به سامانه‌های به‌روزشده وزارت بهداشت دسترسی نداشتیم و رصد تخصیص ارز دولتی برای ما  ناممکن بود، حال امکان‌پذیر شده و از یک تا دو ماه آینده سامانه بروزی را خواهیم داشت که مشخص می‌کند هر فرد چقدر ارز گرفته و چه چیزی را باید وارد کند و هر روز این موضوع رصد خواهد شد.

ی همچنین از  شبکه‌های پیچیده و بانفوذ فساد و انحصار در بخش تجهیزات پزشکی و دارو خبر داده و گفته بود:  مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تخصیصی به تجهیزات پزشکی و دارو از کشور خارج شده و مشخص نیست در قبال آن چه کالایی وارد شده است.

گفتنی است قیمت ارز در ایران پیش از خروج امریکا از برجام رو به افزایش گذاشت و در ماه‌های بعد تا چند برابر بالا رفت. در این میان، دولت اعلام کرد ه بود که برای واردات کالاهای اساسی از جمله دارو ارز با نرخ دولتی تعلق می‌گیرد. اما بعدها اخبار رسمی از واردات کالاهایی همچون گوشی موبایل اعلام شد.

یک دیدگاه

Comments are closed.