وزیر بهداشت: وزیر صنعت دروغ می گوید اگر ادعا دارد که روزانه می توان میلیون ها ماسک ضد ویروس تولید کند» 

وزیر بهداشت، سعید نمکی با وضوح تمام گفت: این ادعا که برخی نهادها می توانند روزی بیش از یک میلیون ماسک ضد ویروس تولید کنند دروغ است و موجب فریبکاری مردم می باشد.

اشاره وزیر بهداشت به ادعای اخیر وزیر صنعت بود که از جمله گفته بود: «صنایع داخلی قادر است روزانه میلیون ها ماسک تولید کند».

سعید نمکی در واکنش به این سخنان  گفت : «تولید روزانه چند میلیون ماسک عوام فریبی است. این در حالی که مردم ایران با شدت کمبود مواد ضد عفونی از جمله ماسک روبرو هستند».

سعید نمکی با ارسال نامه ای،  به وزیر صنعت، گفته که در طول یک هفته گذشته حداکثر یک میلیون ماسک، تحویل وزارت بهداشت شده است، چرا شعار می دهید و ادعا می کنید که  روزی چند میلیون تولید کرده اید و به وزارت بهداشت داده اید این فریب دادن مردم است.

پیشتر مدیرکل دفتر وزارت صنعت از تولید ماسک با ۱۰۰درصد ظرفیت در ۱۶ واحد تولیدی زیرمجموعه وزارت صمت و ۶ واحد تولیدی زیرمجموعه وزارت بهداشت خبر داده بود و در روزهای اخیر نیز چند مسئول در نهادهای مختلف جمهوری اسلامی از تولید انبوه ماسک خبر داده‌اند .از جمله مسعود امراللهی، مدیر اجرایی بسیج اتاق اصناف، که  گفته بود: تلاش می‌کنیم روزانه حداقل یک میلیون ماسک تولید کنیم.

حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، نیز در این باره گفته است با توافقی که بین این وزارتخانه با اتحادیه پوشاک صورت گرفته، تولید روزانه ۴.۵ تا ۵ میلیون ماسک آغاز خواهد شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت از  مقامات امنیتی و انتظامی خواسته که فقط به “گرفتن تعدادی ماسک از انبارهای متفرقه” بسنده نکنند بلکه  با در دست گرفتن کارخانه‌های تولیدی این مشکل را حل کنند

اطلاعات سپاه پاسداران نیز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد  انبار بزرگ احتکار تجهیزات پزشکی را در تهران کشف و ضبط کرده است

در شبکه های اجتماعی نوشته شده سپاه که قدرت مطلق و حاکم در همه امور کشور است چگونه اجازه داده کسی اینگونه احتکار کند یا شاید هم نمایشی است برای گول زدن مردم ؟باید وزیر بهداشت افشاگری کند .

در اطلاعیه این نهاد امده که  یک انبار بزرگ احتکار تجهیزات پزشکی در جنوب تهران بزرگ را کشف و تمام محموله‌های آن را ضبط گردیده است.

گفته شده که در این انبار، انواع ۳ میلیون ماسکهای اتاق عمل، ماسک بیهوشی، لوله ساکشن، دستکش جراحی و سایر موارد مورد نیاز در حوزه پزشکی، با ارزش تقریبی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان احتکار شده بود. که در این رابطه یک فرد چینی، یک تبعه غیر ایرانی با همراهی ۵ متهم داخلی (۴ آقا و یک خانم) قصد داشتند این ماسک‌ها را به خارج از کشور منتقل کنند.

خبرگزاری تسنیم در این باره نوشته : برای ۵ متهم این پرونده به‌اتهام “افساد فی‌الارض” تشکیل پرونده شده است و هفته آینده دادگاه این متهمان به‌صورت علنی در مجتمع ویژه جرائم اقتصادی تشکیل خواهد شد.

آخوند  ابراهیم رئیسی نیز روز گذشته خطاب به دادستان‌های سراسر کشور تأکید کرده بود: “به احتکارکنندگان اقلام بهداشتی و دارویی رحم نکنید.”

همچنین دادستان‌کل کشور نیز طی نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، اخلال در نظام سلامت مردم را اقدامی مجرمانه در حد مجازات “افساد فی الارض” اعلام کرد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در این باره در بخشنامه‌ای اعلام کرد: تمامی محموله‌های صادراتی تجهیزات پزشکی مانند ماسک، لباسِ گان، دستکش و محصولات بهداشتی، باید به کشور عودت داده شوند.

در شبکه های اجتماعی امده است که سپاه پاسداران با شبکه های صادراتی که دارد این ماسک ها و تجهیزات پزشکی که مورد نیاز ضروری مردم ایران است به خارج صادر کرده است .