وزیر بهداشت: وضعیت کنونی کورونا در کشور نتیجه ساده اندیشی برخی مقام های حکومتی است

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، در نشست مشترک با وزیر و مقام‌های ارشد وزارت راه و شهرسازی،  در ارتباط با وضعیت کنونی کورونا در ایران گفت: “ساده‌اندیشی عده‌ای” از مقام‌های حکومت ایران  در روزهای نخست شیوع کورونا ما را به اینجا کشاند، آن زمان در جلسات دولت بارها هشدار داده بودم که نگران روزی هستم که آتش این بیماری دامن تک‌تک اعضای هیات دولت را بگیرد که گرفت.

نمکی افزود: «عده‌ای قبل از ورود کورونا به کشور تصور می‌کردند که ویروس از مرزها می‌آید و به‌ راحتی از خلیج فارس و دریای عمان از کشور خارج می‌شود و به سمت کشورهای دیگر می‌رود و باور نمی‌کردند که این ویروس، شتری است که ممکن است در خانه همه ما بخوابد».

پیشتر نیز گزارش شده بود که معصومه ابتکار، محمدباقر نوبخت و علی اکبر صالحی از مقام‌های بلندپایه دولتی به کورونا منتشر شده است. همچنین در مجلس شورای اسلامی علاوه بر چندین نماینده، علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف،  روسای مجالس پیشین و کنونی، به این ویروس مبتلا شدند و برخی از نمایندگان نیز بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. در قوه قضاییه، احمد تویسرکانی، مشاور رییس این قوه و در دفتر خامنه ای ، و همچنین جواد اژه‌ای، یکی از نمایندگان خامنه‌ای در امور دانشگاه‌ها  هم بر اثر کرونا درگذشتند.

وزیر بهداشت همچنین خبر تایید شده کناره‌گیری خود در اعتراض به تعطیل نشدن تهران را «شایعه» خواند و گفت: «گرچه ممکن است جاهایی بر مواضعم بایستم و برای موضوعی چانه بزنم اما اهل ترک کردن صحنه‌ای به ضرر مردم این سرزمین نیستم».

حسن روحانی نیز  در جلسه روز گذشته (شنبه) ستاد ملی مقابله با کورونا، اعلام کرد: «از شنبه هفته آینده اول آذر ماه، طرحی اجرا می‌شود که مربوط به سراسر کشور است و البته در هر شهر بنا بر اقتضائات آن شهر اجرا می‌شود و کلیت آن تا پایان کورونا ادامه خواهد داشت».

او افزود: « اکنون در شرایطی هستیم که ناچار به افزایش محدودیت‌ها هستیم. ظاهر این طرح که با جریمه‌ها و تعطیلی مراکز فرهنگی و نظایر آن، خود را بروز می‌دهد، بیشتر یک هشدار برای مردم است که بدانند این ویروس، ویروس فروردین و اردیبهشت نیست و در همه سال امکان شیوع وجود دارد؛ البته ریزه‌کاری‌هایی در این طرح وجود دارد که این هفته تعیین می‌شود و قرارگاه و وزارت بهداشت بیشترین مسئولیت را برای اجرای آن برعهده دارند».

روحانی هشدار داد: «متاسفانه موج جدید این ویروس در جهان بروز پیدا کرده و خیلی از دولت‌ها ناچار شدند که محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند، ما هم به همین دلیل در هفته‌های اخیر یکبار در ۴۳ شهرستان و یکبار در ۴۶ شهرستان حدود ۹۰ شهرستان محدودیت زیادی را ایجاد کردیم».

وی تاکید کرد: «هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا و به قرارگاه و وزارت بهداشت کاهش دهد به ضرر ماست، به محض این که اعتماد کم شود دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می‌شود.»

یادآور می شود که حسن روحانی، پیشتر در مخالفت با قرنطینه ایران گفته بود که تعطیلی فعالیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا “توطئه” آمریکا است و در کشور قرنطینه محله و شهر اتفاق نخواهد افتاد.