وزیر بهداشت پیشین حکومت نیز دستور رئیسی را برای پیوند عضو محکومین به اعدام کاری ناشایست دانست

وزیر پیشین  بهداشت دکتر کامران باقری لنکرانی

اعتراض نسبت به دستور رئیس قوه قضائیه که می تواند اعضای بدن زندانیان محکوم به مرگ را در بدن دیگران پیوند زد، همچنان با اعتراض های گسترده در ایران روبرو می باشد و سازمان های حقوق بشر در جهان نیز آن را محکوم دانسته اند.

این بار وزیر پیشین  بهداشت دکتر کامران باقری لنکرانی است که در واکنش به آیین‌نامه اخیر قوه قضاییه گفت: اهدای عضو، اساس پیوند است و نباید با موضوع اعدام گره بخورد.

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه حکومت در ابتدای صدرات خود آئین‌نامه‌ای شامل نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس، شلاق و تبعید را ابلاغ کرده است.

باقری لنکرانی که دارای فوق تخصص بیماری های کبد نیز می باشد، در در اعتراض خود نوشت: کسانی که این بند را در این آیین‌نامه پیشنهاد داده‌اند، مقداری تصمیم غیرعالمانه‌ای گرفته‌اند؛ چراکه این اقدام از نظر اخلاق پزشکی کار درستی نیست و تقریبا همه جامعه پزشکی با چنین اقدامی مخالفند.

وی افزود: حُرمت رشته پیوند فراتر از این است که بخواهیم با چنین دستاویزی برایش متمسک شویم. گمان نمی‌کنم این اقدام و این بند از آیین‌نامه ادامه داشته باشد و طبق اطلاعی که دارم قوه قضاییه این بند از آیین‌نامه را اصلاح خواهد کرد.

لنکرانی گفت این اقدام کار درستی نیست، البته برخی از کشورها این اقدام را انجام داده‌اند و از نظر اخلاق پزشکی محکوم شده‌اند. اما از نظر اخلاق پزشکی کسی این کار را انجام نمی‌دهد. فردی که محکوم به اعدام است، نباید در شرایطی قرار گیرد که از عضوش استفاده شود. زیرا بحث و مسیر اعدام متفاوت با مسیر اهدای عضو است، اهدای عضو باید کاملا داوطلبانه انجام شود.

گفتنی است شمار بیشتری از حقوقدانان و پزشکان ایرانی  به پیوند اعضای بدن محکومان به اعدام و قصاص به بیماران که به تازگی از سوی رئیس قوه قضائیه حکومت  ایران مطرح شده، اعتراض کرده و آن را مغایر باموازین حقوق بشر خوانده‌اند.

یک دیدگاه

Comments are closed.