وزیر بهداشت که ابراز عجز کرده بود، از همه نهاد های حکومتی خواست در مبارزه با کورونا همکاری کنند

سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت روحانی

سعید نمکی وزیر بهداشت که پریروز گفته بود وزارتخانه او فاقد امکانات و اختیاراتی می باشد که اجرای تصمیمات اتخاذ شده را تضمین کند، در دیداری که با نمایندگان مجلس داشت تاکید کرد که همگان باید اجرای دستورات و تصمیم های وزارت بهداشت را در امر مبارزه با کورونا عملی سازند.

سعید نمکی  در پایان نشستی که در این باره با نمایندگان مجلس داشت، به خبرنگاران گفت:  در همان روزهای اول شیوع ویروس در کشور با توجه به تجاربی که در این زمینه داشتم طی درخواست ها و نامه های رسمی، دستگاههای مختلف را در جریان سطح خطر آفرین این اپیدمی قرار دادیم و تمام تلاش خود را بکار بستیم تا همگان را متوجه میزان بالای تهدید آن برای کشور نماییم اما متاسفانه باید اذعان کنم در بعضی جاها همکاری لازم صورت نگرفت و این موضوع جدی گرفته نشد.

نمکی  گفت: اولین آزمایشات مثبت ما از دو نفر مشکوک در شهر قم انجام شد که در فرایندهای تشخیصی و پیگیری منبع آن مشخص شد که از تجاری که با چین در ارتباط بوده اند، به این افراد سرایت کرده و سپس موارد دیگری که در تهران تشخیص داده شد،  بلافاصله و بدون درنگ تمام اقدامات لازم اعم از اطلاع رسانی و پیگیری های تخصصی درمانی را آغاز کردیم.

نمکی افزود: تحت هیچ شرایطی سلامت مردم را با هر دلیلی به خطر نخواهیم انداخت. و علی الرغم بسیاری ناملایمات، کمبود امکانات، عهدشکنی های صورت گرفته در تامین پاره ای اقلام و …، به همراه همکارانم بصورت شبانه روزی تلاش کرده ایم تا حداکثر خدمت رسانی به هم میهنان صورت گیرد.

نمکی گفت: من مامور اعلام هستم نه اعمال،  زیبنده نیست بنده به عنوان وزیر بهداشت در پی موضوعاتی مانند هماهنگی برای واردات کالا، چانه زدن با تولید کننده مواد بهداشتی یا رایزنی با تجار و بازرگانان برای تامین ملزومات باشم.

وی افزود: کار به جایی رسیده که وزارت بهداشت که وظیفه اش نیست باید در جستجوی کالاهای پزشکی که به ایران هدیه می شود باشد .بنده از وزارت خارجه کمک خواستم. معلوم نیست که این اقلام اهدایی را چه جریانی به نفع خود احتکار می کند. من از همه دستگاه ها کمک می خواهم.