وزیر بهداشت که مورد شدیدترین حملات غارتگران بیت المال قرار گرفته، شایعه کناره گیری را رد کرد

سعید نمکی وزیر بهداشت دولت روحانی  شایعات در مورد استعفایش را تکذیب کرد و گفت: « من استعفایی تقدیم هیات دولت نکرده‌ام».  شماری از روزنامه نگاران و رسانه های داخلی در واکنش به این خبر نوشته اند:  «اگر سعید نمکی که چشم امید به اصولگرایان برای دولت آینده هم دارد استعفا کند، کابینه روحانی سقوط خواهد کرد».

در هفته های اخیر عملکرد وزیر بهداشت مورد انتقادهای گزنده قرار گرفته و ادعا شده است که وی فاقد قدرت مدیریت برای رویارویی با کورونا بوده است.

همچنین گفته می شود که افشاگری های او در مورد ابعاد دزدی ها و سوء استفاده های مالی در وزارت بهداشت، خشم گروه اصولگرای رژیم را برانگیخته است.

بهروز شجاعی روزنامه‌نگار همشهری، در توئیتی نوشت:  «شنیده‌ها حاکی از آن است که سعید نمکی، به علت اختلاف با رییس دفتر روحانی ،  زمزمه جدایی سر داده و در جلسه شب گذشته شورای معاونین خود نیز این موضوع را مطرح کرده و جلسات رسمی خود را لغو کرده است».

هنوز موافقت یا مخالفت رئیس‌جمهوری ایران با استعفای این وزیر مشخص نیست.

حسین یزدی، روزنامه نگار نزدیک به دولت با اشاره به اختلافات سعید نمکی با محمود واعظی نوشت: بر اساس قانون ایران، دولت دارای ۱۹ وزیر است که تاکنون ۸ وزیر تغییر کرده‌اند ،اگر یک وزیر دیگر روحانی، تغییر کند به دلیل اینکه نیمی از کابینه تغییر کرده‌اند، رییس جمهوری ناچار است کل کابینه را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند که با توجه به ترکیب مجلس یازدهم، وضعیت سختی برای دولت در یک سال مانده به پایان دوره‌اش، ایجاد خواهد شد.

وب سایت بهار نیوز نیز نوشته او پیشتر در شامگاه یکشنبه تصمیم برای استعفا را در جلسه شورای معاونان خود مطرح کرده بود. فارس ‌هم در همین زمینه از حضور کمرنگ‌ نمکی در دو جلسه اخیر کابینه و ستاد ملی مبارزه با کرونا گزارش داد.

کانال خبری “رهنمون سلامت” علت استعفا نمکی را سلب اختیار مجموعه‌ وزارت بهداشت و شخص وی در زمینه مدیریت بحران کرونا دانسته و نوشته است که  “تصمیمات و اقدامات غیرکارشناسی و آسیب‌زا از سوی برخی مقامات ارشد دولت” از دلایل اصلی اختلاف و نارضایتی وزیر بهداشت می باشد.

«این در حالیست که در جامعه وزیر بهداشت به عنوان مسئول این تصمیمات و اقدامات در افکار عمومی معرفی می‌شود».

محمود واعظی رییس  دفتر روحانی نیز گفته است که  وزیر بهداشت، نه استعفا داده، نه قهر کرده و نه اختلافی با هیچ یک از اعضای دولت دارد. او رابطه صمیمی با روحانی دارد.