وزیر تبلیغات اردن، در همایشی روی پرچم اسرائیل که لگدمال شده بود عکس گرفت و مورد اعتراض شدید اسرائیل واقع شد

در گزارش آمده است که وزیر تبلیغات اردن از نخست وزیر کشورش نیز دعوت کرد که پرچم اسرائیل را لگد مال کند، ولی وی این پیشنهاد را رد کرد

رفتار ضد اسرائیلی وزیر تبلیغات در دولت اردن، که پرچم ملی اسرائیل را در برابر دوربین های تلویزیونی لگدمال کرد، با یک اعتراض شدید دیپلماتیک در اورشلیم روبرو شد. اردن در کنار مصر یکی از دو کشور عربی است که با اسرائیل پیمان صلح دارد و چنین رفتاری، آن هم از جانب یک مقام ارشد و رسمی اردن، رفتاری خصمانه و خارج از عرف دیپلماتیک تلقی می شود.

خانم جٌمنا رونامیمات وزیر تبلیغات اردن، به این اقدام نمایشی هنگام دیدار از دفتر مرکزی اتحادیه های کارگری دست زد. سران این اتحادیه، برای بیان مخالفت خود با اسرائیل، پیشتر پرچم این کشور را روی کف تالار نقش کرده و اثر تخت کفش نیز به آن اضافه کرده بودند.

روابط اردن با اسرائیل، همیشه با حساسیت زیادی همراه بوده، زیرا با آن که پادشاه اردن با اسرائیل صلح کرده، گروه ها و سازمان های زیادی به ابراز مخالفت با اسرائیل ادامه می دهند.

بیش از نیمی از مردم اردن از تبار فلسطینی هستند و مسلما مخالفت با اسرائیل در این واقعیت ریشه دارد. ولی یک علت دیگر آن است که مخالفت با اسرائیل، نوعی ابراز مخالفت با رژیم پادشاهی اردن تلقی می شود.

پیمان صلح اسرائیل و اردن، در سال ۱۹۹۴ بین ملک حسین پادشاه اردن و یتسحاک رابین نخست وزیر اسرائیل امضا شد هیچ یک از این دو شخصیت در قید حیات نیستند.

در گزارش آمده است که وزیر تبلیغات اردن از نخست وزیر کشورش نیز دعوت کرد که پرچم اسرائیل را لگد مال کند، ولی وی این پیشنهاد را رد کرد.

وزارت خارجه اسرائیل با فرستادن شکایت نامه شدید اللحن خطاب به دولت اردن، نوشت که چنین رفتاری با موازین حسن همجواری و همکاری بین دو کشور، همخوانی ندارد.

اکنون مدتی است که روابط اردن با اسرائیل به سردی گراییده است.

یک دیدگاه

  1. این حرکت اردنی ها یا همان فلسطینی ها ی نسل جدید نشان از انقضاء عالم و تاریخشان است پرچمی که ستاره داود بر وسط دارد متبارک است و هر کس به این پرچم مقدس اسرائیل بی حرمتی کند طعم نابودی و فقر و اوارگی و بدبختی و حقارت را خواهد چشید . درود وبرکت بر اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.