وزیر جدید دفاع در اسرائیل، قصد دارد بر شدت ضربات اسرائیل علیه حضور نظامی سپاه قدس در سوریه بیافزاید


برخی منابع امنیتی در اسرائیل می‌گویند که وزیر دفاع جدید نفتالی بنت بر این باور است که باید بر اقدامات تهاجمی اسرائیل علیه استقرار نیروهای سپاه قدس در سوریه افزود و این حضور نظامی رژیم ایران را به طور کامل ریشه کن ساخت.

نفتالی بنت که ماه گذشته و در دولت انتقالی کنونی به وزارت دفاع منصور گردید، بر این باور است که با افزایش ضربات تهاجمی، می توان حضور نظامی رژیم ایران در سوریه را به طور کامل متوقف ساخت. ولی کارشناسان امور استراتژیک در اسرائیل این ارزیابی را رد می کنند و از جمله می گویند که سرمایه گذاری رژیم ایران در سوریه و اهمیت آن کشور برای هدف های منطقه ای حکومت اسلامی، بسیار کلان تر از آن است که بتوان به طور کامل ریشه کن ساخت.

این خبر در حالی انتشار می یابد که نیروی هوایی اسرائیل از هنگامی که نفتالی بنت پست وزارت دفاع را به عهده گرفت، هیچ حمله نظامی اسرائیل علیه قرارگاه های سپاه پاسداران در بخش مرکزی و شمالی آن صورت نگرفته است. در این مدت، قرارگاه در حال ساخت در ناحیه البوکمال در شمال شرق سوریه، که در حال ساخت است، دوبار مورد حمله پرنده های نظامی ناشناس قرار گرفت که به اسرائیل نسبت داده شد.

برخی آگاهان سیاسی ارزیابی کرده اند که ممکن است این موضوع با دیدار آینده پرزیدنت پوتین از اسرائیل مربوط باشد.

در توضیح این ارزیابی گفته شد که رئیس جمهوری روسیه قرار است ماه آینده، همزمان با ورود رهبران ده ها کشور جهان به اسرائیل، به اورشلیم بیاید. قرار است این رهبران در آئین های یادروز هولوکاست که از جانب سازمان ملل، روز بیست و هفتم ژانویه هر سال اعلام شده، شرکت جویند.

برخی آگاهان می گویند که اسرائیل برای جلوگیری از خشم احتمالی پرزیدنت پوتین و این نگرانی که او ممکن است سفر به اورشلیم را لغو کند، حمله هوایی علیه موضع نظامی سپاه قدس در سوریه را به طور موقت، متوقف ساخته است.

آگاهان نظامی گفتند که منظور وزیر دفاع، دست زدن به رشته اقداماتی است که موجب نابودی کامل حضور نیروهای ایرانی در سوریه باشد. ولی کارشناسان نظامی می گویند که اسرائیل همه اقدامات نظامی لازم را در این زمینه انجام داده و در آینده نیز به آن دست خواهد زد و از این رو، خواسته وزیر جدید قابل اجرا نمی باشد.

نفتالی بنت که رهبر یک حزب راست افراطی است، در مورد غزه نیز خواهان اتخاذ سیاست قاطع تری علیه گروه های تروریستی در آن سرزمین می باشد. ولی اکثر آگاهان امور، این سیاست بنت را کارساز نمی دانند.