وزیر خارجه آلمان، برای گفتگو درباره الحاق بخشی از کرانه به خاک اسرائیل، به اورشلیم می آید

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، امروز (چهارشنبه) برای انجام چند دیدار کوتاه به اسرائیل می آید و پس از رایزنی راه دور با سران حکومت خودگردان فلسطینی، به کشورش باز می گردد.

هدف این سفر چند ساعته، بحث و بررسی پیامدهای احتمالی الحاق بخش هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل می باشد که با مخالفت شدید اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا روبرو شده و برخی از آن ها خواهان برقراری تحریم های اقتصادی علیه اسرائیل هستند.

دولت آلمان از ماه میلادی آینده (سه هفته دیگر) ریاست نوبتی اتحادیه اروپا را به دست می گیرد. این رویداد، درست همزمان با همان تاریخی است که طبق وعدۀ نتانیاهو، قرار است اسرائیل الحاق بخش هایی از کرانه باختری را به خاک خود ضمیمه کند.

آلمان دارای روابط دوستانه ای با اسرائیل است و نسبت به این کشور تعهد اخلاقی احساس می کند. ولی در همان حال مصمم است از اقداماتی که ممکن است به حقوق فلسطینی ها آسیب برساند جلوگیری کند.

هایکو ماس در سفر امروز به اسرائیل، با نتانیاهو نخست وزیر، و جانشین نخست وزیر بنی گانتس به طور جداگانه گفتگو خواهد کرد و سپس از طریق کامپیوتر با مقامات ارشد فلسطینی در رام الله رایزنی خواهد کرد و سپس اسرائیل را ترک خواهد گفت.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، همانند بسیاری از کشورهای دیگر، مخالفت خود را با الحاق بخش هایی از کرانه به اسرائیل اعلام کرده اند. برخی کشورهای اتحادیه اروپا حتی خواهان برقراری تحریم علیه اسرائیل هستند. ولی آشنایان امور اقتصادی بر این باور هستند که اجرای تحریم، به خود کشورهای اروپایی نیز آسیب مالی می رساند، زیرا اسرائیل نیز می تواند خریدهای خود ار اروپا را متوقف کند.