وزیر خارجه آلمان: «اظهارات حسین سلامی را در نابودی اسرائیل، یهودستیزی می دانیم و نکوهش می کنیم»

دولت آلمان در یک اقدام بی سابقه، حکومت اسلامی ایران را به گسترش یهودستیزی متهم ساخت و این رفتار را محکوم دانست. آلمان در طول سال ها کوشیده است به مناسبات خوب با رژیم ایران ادامه دهد تا به دادوستد فی مابین اسیبی وارد نیاید. ولی این بار، پس از انتشار سخنان فرمانده سپاه پاسداران که از نابودی اسرائیل سخن گفته، وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، در مصاحبه ای گفت: فراخوان از جانب رژیم ایران برای نابودی اسرائیل، نه تنها نمادی از ستیز با اسرائیل است، بلکه یک یهودستیزی صرف محسوب می شود و قابل نکوهش است.

دولت آلمان هرگز این گونه علیه رژیم ایران سخن نگفته بود. هایکو ماس این انتقاد قاطعانه از رژیم ایران را در گفتگو با روزنامه اسرائیلی جروزالم پست بیان داشت.

وزیر خارجه آلمان که دو روز پیش (چهارشنبه) برای گفتگو با رهبران اسرائیل به اورشلیم آمده بود، در مصاحبه ای که متن آن امروز (آدینه) انتشار یافت، در واکنش به سخنان سپاهی حسین سلامی که در روزهای اخیر گفت “اسرائیل باید نابود شود” اظهار داشت: «چنین سخنانی موجب گسترش تروریسم می شود، و به طور کامل، اظهاراتی یهودستیزانه است و باید محکوم شناخته شود».

دولت آلمان در هفته های گذشته گروه تروریستی حزب الله لبنان را نیز در فهرست گروه های تروریستی قرار داد و همه مراکز فعالیت و مساجد و انجمن های فرهنگی اسلامی متعلق به حزب الله در آلمان را مصادره کرد.

در سال های اخیر، آلمان که بیش از یک میلیون نفر مهاجر را در خود پذیرفته، و اکثر آن ها از کشورهای عرب و اسلامی هستند، با یک موج بی سابقه یهودستیزی روبرو شده است.

سازمان های ناسیونالیستی آلمان نیز که سفید پوستان را نژاد برتر می دانند، در ابراز مخالفت با مهاجرانی اسلامی تازه وارد، بر شدت عملیات یهود ستیزانه خود نیز افزوده اند.

در گزارش های روز گذشته گفته شده بود که شیوع ویروس کورونا در جهان بهانه ای به دست یهود ستیزان داده که یهودیان را عامل گسترش این بیماری معرفی کنند.

همچنین از هنگام کشته شدن جورج فلوید در جریان اقدام برای بازداشت او در ایالات متحده، حملات یهود ستیزانه بسیاری، در شبکه های اجتماعی به صورت انتقاد از عملیات دفاعی ارتش اسرائیل انتشار یافته است.