وزیر خارجه آلمان: ایران نباید نه سلاح هسته ای داشته باشد و نه موشک بالستیک 

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با هفته‌نامه اشپیگل اعلام کرد بازگشت به توافق هسته‌ای برجام  دیگر کافی نیست و توافق جدید با تهران  باید برنامه موشک‌های بالستیک حکومت اسلامی را نیز شامل شود.

ماس افزود: «بازگشت به توافق کنونی کافی نخواهد بود. باید به نوعی از توافق فراهسته‌ای دست یابیم که در راستای منافع ما نیز باشد».

آلمان یکی از سه امضاکننده اروپایی برجام است و تا پایان سال جاری میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد.

هایکو ماس در ادامه گفت: «ما از رژیم ایران انتظارات شفاف داریم،  نه تنها هیچ سلاح هسته‌ای نداشته باشد، بلکه هیچ برنامه موشک‌های بالیستیک که سراسر منطقه را تهدید کند».

او با اشاره به این که آلمان درباره ایران با دو کشور اروپایی فرانسه و بریتانیا هم‌نظر است، گفت: «علاوه بر این، ایران باید نقش متفاوتی در منطقه داشته باشد. ما به این توافق نیاز داریم، زیرا به ایران اعتماد نداریم».

دو هفته پیش و پس از انتشار تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، این سه کشور با انتشار بیانیه‌ای میزان غنی‌سازی افزوده شده ایران را ده‌ها برابر میزان مجاز در برجام اعلام کردند و همچنین خواستار بازگشت “فوری” و “بدون درنگ بیشتر” تهران به تعهدات پیشین شدند.

ماس در حالی این اظهارات را بیان می کند که جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب آمریکا، به تازگی بار دیگر تاکید کرد که دولت آینده او به حکومت  اسلامی اجازه نخواهد داد به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا کند.

بایدن روزگذشته ( پنجشنبه) در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: «جان کلام این است که ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم به سلاح هسته‌ای برسد».

پیشتر نیز  محمدجواد ظریف، گفته بود این کشور در خصوص توافقی که قبلا درباره آن مذاکره کرده، دوباره مذاکره نخواهد کرد.

او افزود: حذف برنامه موشکی ایران از مذاکرات برجام، برای امتیازدهی به ایران نبوده، بلکه سایر طرفین برجام، آمادگی ترک به گفته وی “رفتارهای شرورانه” خود در منطقه را نداشتند.