وزیر خارجه آلمان در دیدار با رهبران اسرائیل هشدار داد که واکنش اروپا ممکن است شدید باشد

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس، در سفر چند ساعته به اورشلیم، به رهبران اسرائیل گوشزد کرد که اگر انضمام بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل عملی گردد، کشورهای اروپایی ممکن است اسرائیل را مورد تحریم قرار دهند.

او گفت که چنین اقدامی با موازین بین المللی همخوانی ندارد و بهتر آن است که اسرائیل از دست زدن به چنین کاری دوری جوید.

با این همه، اتحادیه اروپا هنوز تصمیم خاصی در این باره نگرفته و در انتظار اعلام رسمی تصمیم اسرائیل و ابعاد آن می باشد.

ایالات متحده نیز به اسرائیل گفته است که الحاق گسترده آبادی های اسرائیلی نشین و دره اردن به خاک اسرائیلی را کار درستی نمی داند. ولی با ضمیمه ساختن برخی آبادی های بزرگ اسرائیلی در کرانه به خاک اسرائیل مخالفتی ندارد.

در هر حال، دولت اسرائیل هنوز در این باره نقشه نهایی ارائه نداده و احتمال میرود که هنوز جناح راست اسرائیل نیز به توافق لازم در این زمینه دست نیافته است.

آلمان از اول ماه میلادی آینده، که سه هفته دیگر آغاز می شود، ریاست نوبتی اتحادیه اروپا را به عهده می گیرد و هایکو ماس با این هدف از اسرائیل دیدن کرد که از دیدگاه های رهبران کشور آگاه شود. وی به طور جداگانه با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس و وزیر خارجه به گفتگو نشست.

قرار است وزیر خارجه آلمان دیداری نیز با سفیر ایالات متحده در اسرائیل داشته باشد. هایکو ماس در عین حال که به اسرائیل تذکر داد که ممکن است با واکنش شدید کشورهای اروپایی روبرو شود، گفت که موجودیت آبادی های اسرائیلی در کرانه باختری را نیز نمی توان نادیده گرفت. ارزیابی شده که سیاست دولت آلمان، ادامه دوستی و مدارا با اسرائیل و سیاست خارجی آن است.

بنی گانتس رهبر حزب ابی و سفید و جایگزین نخست وزیر و وزیر دفاع، در دیدار با وزیر خارجه آلمان به وی گفت که اسرائیل در اجرای برنامه خود بیشترین گفتمان را با کشورهای عرب منطقه انجام خواهد داد. پیشتر گفته شده بود که گانتس قصد دارد به عَمان بروند تا با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن نیز در این باره رایزنی کند. پادشاه اردن یکی از شدیدترین مواضع را علیه برنامه اسرائیل بیان کرده است.