وزیر خارجه آمریکا، پیش از آن که رهسپار خاورمیانه شود، با سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز به تفصیل رایزنی کرد

تحلیلگران اسرائیلی سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه را یک اقدام دیپلماتیک مهم ارزیابی می کنند که ممکن است دستاوردهای منطقه ای دراز مدت داشته باشد. محافل خبری اسرائیل فاش ساختند که مایک پمپئو، تنها از اسرائیل و امارات دیدن نخواهد کرد، بلکه سفرهایی نیز به بحرین و سودان تدارک دیده و به احتمال قوی از سلطان نشین عمان نیز دیدار خواهد داشت.

چنین سفری می تواند یک گروه سیاسی جدید، علیه حکومت اسلامی ایران و نفوذ دولت چین در منطقه ایجاد کند.

هر اندازه مناسبات امیرنشین ها و سودان با اسرائیل بهینه باشد، موجب افزایش همکاری های اطلاعاتی و امنیتی خواهد شد و تلاش های رژیم ایران را برای ایجاد فتنه در منطقه و تلاش برای برانداختن رژیم های کنونی، تا حدود زیادی خنثی خواهد کرد.

منابع خبری گفتند که مایک پمپئو در آستانه این سفر به خاورمیانه، روز آدینه (دو روز پیش با سفیر اسرائیل در سازمان ملل، گیلعاد اردان گفتگوی مفصلی به عمل آورد که موضوع آن، همکاری های سه گانه بین اسرائیل، امیرنشین های عربی و ایالات متحده برای خنثی کردن تهدیدها جنگی و تخریبی رژیم ایران بود.

محافل خبری فاش ساختند که در دیدار بین پمپئو و سفیر اسرائیل، برایان هوک سرپرست اجرای تحریم های آمریکایی علیه رژیم ایران، و همچنین سفیر ایالات متحده در سازمان ملل حضور داشتند و گفتگوها بسیار ثمربخش بود.

سفیر اسرائیل در این دیدار یک بار دیگر خرسندی اسرائیل را از تصمیم ایالات متحده برای بکار انداختن مکانیسم ماشه بیان داشت. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز دو روز پیش (آدینه) تلاش ایالات متحده برای ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه حکومت ایران را تحسین کرده و پشتیبانی کامل اسرائیل از این گام را بیان داشته بود.

شرکت کنندگان در این دیدار همگی تاکید کردند که شوریا امنیت، به جای آن که تحریم ها را تمدید کند و نگذارد که رژیم ایران به یک قدرت نظامی نیرومند و تجاوزگر در منطقه مبدل شود، طرح ایالات متحده را رد کرد که مفهوم آن، اعطای اجازه خرید و فروش جنگ افزار به حکومت ایران، از دو ماه دیگر است.

نظامی امیر حاتمی وزیر دفاع حکومت ایران، در آستانه به پایان رسیدن تحریم های تسلیحاتی، به مسکو رفته است تا از هم اکنون، امکان خرید پیشرفته ترین تجهیزات نظامی از روسیه را مورد بررسی قرار دهد.

آن چه که مشکل اساسی محسوب می شود، مشکلات مالی رژیم ایران برای خرید اسلحه است، ولی ممکن است دولت مسکو با فروش اعتباری، موافقت کند.

به گفته آگاهان، پمپئو در دیدار با سفیر اسرائیل در سازمان ملل، تاکید کرد که ایالات متحده حداکثر فشار را علیه رژیم ایران به کار گرفته است و به نتایج آن بسیار امیدوار می باشد.

آگاهان گفتند که یکی دیگر از موضوع های مورد بحث در این دیدار، کاهش ابعاد معاملات بازرگانی و اقتصادی اسرائیل با چین است. ایالات متحده تحریم های گوناگونی علیه چین برقرار کرده و نمی خواهد کشورهای دیگر آن را نقض کنند.

آگاهان گفتند که محدود کردن فعالیت بازرگانی و اقتصادی چین در خاورمیانه، یکی از هدف های اصلی وزیر خارجه آمریکا در سفرهای پیش رو به امارات، عمان، بحرین و کشورهای دیگر می باشد.