وزیر خارجه آمریکا: «از اعتراضات به حق ملت ایران پشتیبانی می کنیم». ظریف: «به طرفداران آشوب هشدار می دهیم»

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده گفت : آمریکا از اعتراضات به حق شما مردم ایران علیه ظلم و بی عدالتی حمایت می‌کند.محمدجواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران به کشورهای که از اعتراضات مردمی ایران حمایت می کنند هشدار داده و گفت : اعتراض قانون‌مند حق مردم است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است و نیازی به یادآوری و حمایت مزورانه رژیم‌هایی که هدف رسمی خود را وادار کردن ایران به اجرای خواسته‌های غیر مشروع و ضد قانونی آنها از طریق تحمیل فشار اقتصادی حتی در حوزه غذا و دارو بر شهروندان ایرانی اعلام کرده‌اند، ندارد.

محمدجواد ظریف در حالی این سخنان را بیان می کند که در حکومت ایران هرگونه تجمع و اعتراضی که به همراه بسیج و سپاه و جناح تندرو وابسته به حکومت نباشد ممنوع و سرکوب می شود . ظریف نگفته است که آیا در قانون اساسی نوشته است که باید به مردم معترض گلوله جنگی و گاز اشک آور شلیک کرد؟یا نه؟ و آیا مجوز اعتراضات در ایران برای مردم ایران است یا دفاع از غزه و لبنان و فلسطین و یمن ؟

ظریف افزود : کشورهایی که نتوانسته‌اند از خود هیچ توان و اراده‌ای در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا نشان دهند و اکنون برای پنهان کردن ناتوانی خود از آشوب و برهم زدن نظم عمومی حمایت سیاسی و میدانی می‌نمایند، مسئولیت کلیه عواقب تحریکات خطرناک خود را بر عهده خواهند داشت.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده در یک پیام توئیتری به تظاهرکنندگان ایرانی در سهمیه‌بندی و افزایش بهای بنزین در ایران، اطمینان داد که آمریکا از آنها حمایت می‌کند.

پمپئو نوشت: ایالات متحده صدای شما را می‌شنود. ایالات متحده از شما حمایت می‌کند. ایالات متحده با شماست.

پمپئو همچنین  خواستار رفع قطع اینترنت در ایران شد. آلمان و فرانسه نیز از حکومت ایران خواسته اند تا  حق اعتراض مردم را به رسمیت بشناسد.

تنش و بحران در سراسر ایران ادامه دارد، ولی با ادامه قطع اینترنت، انتشار اخبار با مشکل روبروست

وضع اضطراری در شهرهای ایران، به ویژه کلانشهر تهران، همچنان ادامه دارد، ولی به علت ادامه قطع اینترنت، هنوز جزئیات اوضاع مشخص نگردیده و منابع خبری قادر به ارسال گزارش های بیشتری نشده اند .